Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U ruské Samary explodoval muniční sklad

V Rusku hoří muniční sklad s raketami a granáty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rusku hoří muniční sklad s raketami a granáty (ilustrační foto) | foto: Reuters

MOSKVA Série silných výbuchů vyděsila v úterý obyvatele povolžské Samary. Podle zpráv ruských médií zazněly exploze z vojenského prostoru u nedalekého města Čapajevsk. Výbuchy byly tak silné, že v obytných čtvrtích vzdálených 15 kilometrů od testovací střelnice se chvěla okenní skla a zaparkovaným autům se spustil alarm.

Ruské armádní zdroje zatím příčinu explozí tají. Lékaře se zraněním různého stupně vyhledalo zatím přes 30 lidí, pět z nich zůstalo v nemocnici.

Evakuováno bylo 6000 obyvatel okolních obcí, ruské úřady ale hranice ohrožené oblasti postupně rozšiřují. Na pomoc byla povolána armáda.

Exploze mohou trvat dva až tři dny

Na střelnici podle ministerstva obrany vybuchují dělostřelecké náboje ráže 23 a 30 milimetrů a asi 6000 kusů nábojů ráže 122 milimetrů. Exploze podle přivolaných expertů mohou trvat dva až tři dny. Podle agentury ITAR-TASS k prvním výbuchům došlo při likvidaci staré munice. K rozšíření ohně přispěly neobvykle vysoké teploty vzduchu.

Na střelnici je údajně uskladněno 10 až 13 milionů kusů nábojů. Požár, který po explozi na střelnici propukl, se rozšířil do okolních lesů. Na likvidaci ohně se podílejí dva hasičské vlaky. Z Moskvy do Samary míří dva letouny s roboty pro dálkovou manipulaci s trhavinami.

Ve městě Čapajevsku, kde žije asi 75.000 lidí, podle místních médií propukla panika. Obyvatelé nemají žádné informace, policie je bezradná. Na státní silnici spojující Moskvu s Volgogradem, který prochází Samarou, stojí kolony vozidel. Ze střelnice podle samarského rozhlasu létají střepiny a dopadají na kapoty automobilů. Několik stavení padající nábojnice vážně poškodily.

Nejde o první výbuch muničního skladu v Rusku

Výbuchy v muničních skladech nejsou v Rusku výjimkou. Loni na podzim explodovaly čtyři tuny staré munice na nádraží vojenské střelnice u uralského Orenburgu. Zraněni byli čtyři lidé. V létě v Orenburské oblasti zachvátil požár muniční sklad, do likvidace ohně se zapojilo tisíc hasičů. Do nemocnice v Buzuluku byli s popáleninami převezeni tři lidé.

K jednomu z největších podobných neštěstí došlo počátkem června 2011 v Udmurtsku, kde explodovaly staré náboje určené k likvidaci. Způsobená škoda dosahovala částky jedné miliardy rublů (skoro 600 milionů Kč). Výbuchy poškodily celkem 2862 domů v 32 obcích a způsobily smrt dvou lidí.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...