15. dubna 2017 15:42, aktualizováno  20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přijel s pomocí a odpálil se u autobusů s uprchlíky. Atentátník u Aleppa zabil přes 100 lidí

Evakuace je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční... | foto: Reuters

DAMAŠEK Nejméně sto lidí přišlo o život při sobotním útoku na konvoj autobusů u Aleppa na severu Sýrie. Oznámila to agentura AP s odvoláním na záchranáře ve službách syrské opozice, podle kterých dobrovolníci z místa krveprolití odnesli nejméně stovku těl. Předchozí bilance uváděla 43 mrtvých.

Podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv SOHR i vládních zdrojů šlo o cílený útok, neboť u konvoje 75 autobusů sebevražedný atentátník odpálil nákladní auto s výbušninou. V autobusech byli převážně šíitští obyvatele vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali na vpuštění do Aleppa.

„Sebevražedný atentátník řídil nákladní auto označené jako auto s humanitární pomocí a nechal ho vybuchnout v blízkosti 75 autobusů,“ uvedla SOHR. Dodala, že exploze se odehrála na západním předměstí Aleppa.

V autobusech byli převážně šíitští obyvatele vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali...
Evakuace se týká šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali...

Evakuace obyvatel vesnic Fúa a Kafrája je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. V celém konvoji bylo podle AFP asi 5000 osob evakuovaných v pátek z obcí Fúa a Kafrája.

Syrská státní média po výbuchu přinesla obrázky z místa exploze, na nichž leží na zemi mrtvá těla a kolem zničených autobusů se valí černý dým. Zpravodaj agentury AFP popsal mnoho mrtvých a velký počet zraněných po explozi, a to včetně dětí.

Výměna civilistů a opozičních bojovníků ze čtyřech obléhaných lokalit se v sobotu zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod. Výměna se kromě šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, týká měst Zabadání a Madájá, obléhaných spojenci syrské armády.

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 tisíc šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 tisíc lidí.

V pátek zahájilo evakuaci podle SOHR asi 7200 lidí, z toho 5000 z dvou šíitských vesnic a 2200 z měst Zabadání a Madájá. Podle SOHR i syrské televize byl proces evakuace v sobotu večer obnoven.

Pro dotčené obyvatele jsou evakuace bolestnou záležitostí. „Je strašné být takto vykořeněn a muset jít žít jinam, kde to není naše,“ řekl AFP veterinář z Fúji. Syrská opozice kritizuje tyto vynucené výměny obyvatelstva jako „zločiny proti lidskosti“. Během konfliktu, který si od roku 2011 vyžádal více než 320 tisíc obětí na životech, přišly o své domovy miliony lidí.

ČTK