23. března 2017 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Ukrajině hoří sklad se 138 tisíci tunami munice. Sabotáž, napsal prokurátor

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Rodrigo GarridoReuters

KYJEV Nedaleko východoukrajinského velkoměsta Charkov vzplál v noci ze středy na čtvrtek muniční sklad. Oznámil to ukrajinský vojenský prokurátor Anatolij Matios. Požár následoval po výbuchu, který Matios označil za sabotáž.

Ve skladu bylo uloženo 138 000 tun převážně dělostřelecké munice. Prokuratura nemá žádné zprávy o případných obětech. „Ve 2:46 (01:46 SEČ) byl v muničním skladu městečka Balaklija u Charkova hlášen požár, jehož příčinou byla sabotáž,“ oznámil na Facebooku Matios s tím, že jde o výsledek předběžného šetření.

Ukrajinská agentura Interfax oznámila, že lidé ze vzdálenosti do pěti kilometrů se museli evakuovat. Zbraně z hořícího skladu jsou podle ukrajinské televize určeny hlavně jednotkám, které bojují proti proruským povstalcům na východě země. Televize připomenula, že o podpálení tohoto skladu se někdo pokusil už v prosinci 2015. Při explozích, které v říjnu 2015 zasáhly muniční sklad ve městě Svatove v Luhanské oblasti, přišli o život dva lidé.

Podle agentury AFP jsou ukrajinské vojenské sklady, v nichž je munice často uložena jenom s dodržením základních pravidel, často terčem proruských povstalců. Konflikt na východě Ukrajiny začal v roce 2014 a vyžádal si na 10.000 lidských životů.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz