Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jízdenky na MHD nebo taxík zdarma? USA vymýšlejí způsoby, jak motivovat občany k očkování

Očkování v USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování v USA. | foto: AP

Washington Taxislužby Uber a Lyft budou v následujících týdnech nabízet bezplatnou dopravu do očkovacího střediska a zpět, oznámil v úterý americký prezident Joe Biden. Jedná se o další z mnoha iniciativ, jejichž cílem je motivovat obyvatele Spojených států, aby se šli nechat očkovat vakcínou proti covidu-19. V New Yorku ve středu startuje pětidenní akce očkování ve stanicích hromadné dopravy, s níž se pojí odměna v podobě jízdenek.

Programy tohoto typu se množí v návaznosti na propad tempa očkování v USA ve druhé polovině dubna. Průměr počtu vakcín podaných v zemi za posledních sedm dní tento týden opět rostl, po úterku byl však stále o více než milion pod dubnovým maximem. Plně naočkovaných je přibližně 35 procent z více než 330 milionů obyvatel, 46 procent z nich má aktuálně za sebou alespoň jednu dávku vakcíny.

Iniciativy namířené proti „váhavosti“ Američanů se objevují na federální, státní i lokální úrovni. Bidenovo oznámení o projektu společností Uber a Lyft přišlo týden poté, co prezident avizoval podobné akce v projevu o „nové fázi“ americké vakcinační kampaně.

„Abychom zajistili, že doprava není takovou překážkou, od 24. května do 4. července budou Uber a Lyft... všem nabízet bezplatné svezení na očkovací místa a zpátky. Myslím, že to je opravdu silné gesto,“ řekl prezident v úterý při videokonferenci s několika guvernéry. „Budeme schopni vážně nakročit k návratu do normálu do Dne nezávislosti,“ uvedl v odkaze na svátek, který připadá právě na 4. červenec.

V nejlidnatějším americkém městě New Yorku už běží akce lákající obyvatele na očkování na stadionech nabídkou lístků na zápas baseballových týmů Yankees a Mets. Starosta Bill de Blasio pak v pondělí oznámil plán dávat lidem k vakcínám vstupenky do atrakcí, jako jsou akvárium na ostrově Coney Island nebo botanická zahrada v Brooklynu. Guvernér státu New York Andrew Cuomo zase představil projekt očkování v metru a na vlakových stanicích.

Na osmi takovýchto místech budou od středy do konce týdne v různých časech fungovat očkovací místa, kam mohou lidé chodit bez rezervací. Všichni, kdo si zde nechají dát vakcínu proti covidu-19, konkrétně tu od společnosti Johnson & Johnson, budou mít nárok na sedmidenní jízdenku na metro nebo dva jednosměrné lístky na železniční spoje v okolí města.

„Tak či tak jdete na metro, půjdete kolem očkovacího místa, je to jednodávkové očkování. Zastavte se, zabere to pár minut, nechte si dát vakcínu,“ řekl k iniciativě guvernér Cuomo. Popsal ji jako pilotní program, který může mít pokračování.

Objevují se také motivační akce o výrazně menším rozsahu. Jistý podnik v Arizoně podle reportáže lokální televizní stanice zavádí zvýšení hodinové mzdy o jeden dolar pro naočkované zaměstnance. Ne všem se prý tento postup zamlouvá. „Měl jsem pocit, ani ne zrady, ale něco jako: ‚Hej, lidi, víme, že se na to díváte nějak, ale my se vás pokusíme přinutit udělat to‘,“ řekl jeden z pracovníků firmy, který se zatím nechce nechat očkovat.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...