Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Účet za teror v Paříži: džihádisté za zbraně a bomby zaplatili jen 200 tisíc korun

Svět

  7:30
LONDON - Vražednými útoky na několik dní paralizovali celou Francii, pozabíjeli 130 lidí a nestálo je to víc než osm tisíc eur (asi 216 tisíc korun). Právě na tolik totiž pařížské teroristy přišlo pořízení výbušnin, zbraní i pronájem aut a bytů. Pro srovnání: do následných bezpečnostních opatření doposud musela Evropa investovat miliardu eur.

Oběti pátečního teroristického útoku v Paříži foto: Reuters

Útoky z jedenáctého září podle odhadů stály radikální islamisty přibližně půl milionu dolarů. O patnáct let později teroristé ukázali, že nezměrnou hrůzu a strach lze vyvolat i mnohem levněji.

Bomby musel smíchat vycvičený expert. Nálože pařížských útoků byly z peroxidu

Na největší útok v dějinách Francie jim totiž podle reportérů agentury Reuters stačilo jen osm tisíc euro. K zavraždění 130 osob totiž nepotřebovali moc sofistikovaných a nákladných nástrojů.

Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že sebevražední atentátníci během útoku použili výbušninu, nazvanou TATP, jejíž hlavní součástí je peroxid vodíku – ten se běžně používá k desinfekci drobných ran nebo k odbarvování vlasů. V lékárnách jej mohli atentátníci pořídit i za pět eur. Na baterie, dráty a popruhy, jež jsou k odpálení bomby rovněž potřeba, atentátníkům stačilo přibližně 150 eur.

Kolik stály pařížské útoky

Peroxid vodíku: 5 eur (135 korun)

Další zařízení k výrobě výbušnin: 150 eur (4050 korun)

Jeden kalašnikov: 300 eur (8100 korun)

Náboje pro všechny teroristy: 500 eur (13 500 korun)

Pronájem auta na týden: 600 eur (16 200 korun)

Sedmidenní ubytování v Paříži: 700 eur (18 900 korun)

Cesta ze Sýrie do Evropy: 1200 eur (32 400 korun)

Týdenní bezpečnostní opatření: miliarda eur (27 miliard korun)

Vyzbrojeni za „hubičku“

Část útočníků své oběti zabíjela kalašnikovy. Ani jejich nákup však v Evropě nepřijde moc draho. Jedna zbraň se totiž dá u překupníků koupit i za 300 eur, bedna se stovkami nábojů pak na internetu vyjde na 500 eur. Kompletní vyzbrojení celého komanda tak nestálo víc než 5400 eur.

Hlouběji do kapsy nemuseli džihádisté sáhnout, ani když si pronajímali auta, kterými se po Francii přemisťovali. Například půjčení Volkswagenu Polo na týden stojí asi 600 eur (nákup benzínu i mýta je v ceně). Sedmidenní ubytování pak v Paříži mohli radikálové sehnat asi za 700 eur.

Policejní zásah u koncertního sálu Bataclan
Jeden z mnoha policejních zásahů

Zatím není zřejmé, kolik útočníků před atentáty nežilo v Evropě, a museli tak na starý kontinent putovat společně s uprchlíky například ze Sýrie. Ani cesta takzvanou balkánskou trasou však Islámský stát nemusela vyjít draho. Pokud džihádisté využívali služeb humanitárních organizací, nepřišla je pouť do Francie na více než 1200 eur.

Přestože přesné náklady na vyvolání pařížského teroru není možné stanovit, jedno je jasné: radikální islamisté za něj utratili asi stotisíckrát méně, než musely následně zaplatit evropské vlády za mimořádná bezpečnostní opatření. Ta je jen za uplynulý týden stála miliardu euro. V příštích dnech ale bude toto číslo dál rychle stoupat.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...