19. června 2019 7:31, aktualizováno  18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Udržme Ameriku skvělou.‘ Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení smyšlenými útoky

Americký prezident Donald Trump odstartoval kampaň pro své znovuzvolení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump odstartoval kampaň pro své znovuzvolení. | foto: Reuters

Orlando (USA) Šéf Bílého domu Donald Trump v úterý večer místního času (ve středu nad ránem SELČ) na shromáždění svých přívrženců v Orlandu na Floridě ohlásil, že oficiálně začíná svou kampaň za znovuzvolení prezidentem USA. Američané budou hlavu státu volit v listopadu 2020.

„Spouštím oficiálně mou kampaň pro druhý mandát,“ prohlásil Trump před asi 20 000 svými jásajícími přívrženci a slíbil „Udržet Ameriku skvělou“ v narážce na heslo své předchozí kampaně Make America Great Again (Učiňme Ameriku opět skvělou), které mu pomohlo až k překvapivému vítězství ve volbách v roce 2016.

„Jestli chcete skoncovat s tím zkorumpovaným systémem jednou provždy, přijďte 3. listopadu (2020 k urnám) a hlasujte, hlasujte, hlasujte,“ řekl. „Už jednou jsme to udělali a teď to zopakujeme. Tentokrát dílo dokončíme,“ dodal.

„Další čtyři roky! Další čtyři roky!“ skandovali prezidentovi stoupenci. „Toto je historická událost. Nenechal bych si ujít za nic na světě,“ svěřil se agentuře AFP jeden z nich.

Kritizoval Clintonovou, Obamu, Muellera i média

Věrný svému provokativnímu stylu Trump plamenně kritizoval své nepřátele, za které označuje takzvaná falešná média, bývalou ministryni zahraničí a svou někdejší demokratickou volební sokyni Hillary Clintonovou, svého demokratického prezidentského předchůdce Baracka Obamu a vyšetřování ruského zasahování do prezidentských voleb vedené Robertem Muellerem. Ruskou kauzu označil za „největší hon na čarodějnice v politických dějinách“ a za „pokus nezákonně zvrátit výsledky voleb“.

Spojené státy podle šéfa státu v současnosti vzkvétají a celý svět závisí Americe stav ekonomiky, která je podle prezidenta možná v nejlepším stavu za celé dějiny USA. Zdůraznil, že jako šéf státu posílil ozbrojené síly, zavedl sankce proti Rusku a zajistil alternativní dodávky energetických surovin celé Evropě, což vytvořilo konkurenční nabídku vůči Rusku. „Nikdo neprojevil větší tvrdost vůči Rusku než Donald Trump,“ prohlásil a na adresu oponentů dodal, že demokraty nezajímá Rusko, ale jen moc.

Velký prostor věnoval také přistěhovalectví, které bylo hlavním tématem jeho kampaně v roce 2016. Zatímco na Twitteru avizoval vyhoštění „milionů nezákonných cizinců“, na mítinku obvinil demokraty, že se budou snažil zlegalizovat postavení nelegálních přistěhovalců, aby posílili svou voličskou základnu. Demokraté podle něj „chtějí zničit naši zem, jak ji známe“, ale „to se nestane“. 

„Představte si, kdybychom měli demokratického prezidenta a demokratický Kongres v roce 2020. Připravili by vás o svobodu projevu, využili by zákony, aby trestali své oponenty, což už dělají i tak. Připravili by Američany o jejich ústavní práva a zaplavili zemi ilegálními imigranty v naději, že rozšíří svou politickou základnu,“ uvedl Trump.

19.června 2019 v 04:13, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 18:18

VIDEO: Don?t ever forget - this election is about YOU. It is about YOUR family, YOUR future, & the fate of YOUR COUNTRY. We begin our campaign with the best record, the best results, the best agenda, & the only positive VISION for our Country?s futu

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Don’t ever forget - this election is about YOU. It is about YOUR family, YOUR future, & the fate of YOUR COUNTRY. We begin our campaign with the best record, the best results, the best agenda, & the only positive VISION for our Country’s future! #Trump2020 https://t.co/Vmu28hKQh6

Na Twitteru Trump následně zdůraznil, že nadcházející volby se budou týkat každého Američana. „Budou o vaší rodině, o vaší budoucnosti a o osudu vaší země,“ dodal.

„Jsem hrdá na vše, co můj muž udělal pro americký lid za tak krátkou dobu,“ podpořila prezidenta jeho choť Melania a ujistila, že by i v dalších letech ráda setrvala v roli prvé dámy.

'Bude zvolen, pokud zůstane silná ekonomika'

Miliardář Trump, který v kampani v roce 2016 vystupoval jako protisystémový kandidát, zavrhující elity, dal najevo, že by si rád zachoval tón a postoj rebela, který otřásl Washingtonem. Ale po letech u moci nevstoupí do stejné řeky. „Napodruhé je zranitelnější,“ řekl AFP historik Julian Zelizer z univerzity v Princentonu na adresu někdejšího realitního magnáta, který se dokázal vstoupit do Bílého domu, přestože získal skoro o tři miliony hlasů méně než jeho soupeřka Hillary Clintonová. Nyní o nominaci demokratů na prezidentského kandidáta zápolí dva tucty uchazečů.

Trump roku 2020 se silně podobá Trumpovi roku 2016 - drzý a dychtivý pošpinit své protivníky a prosazovat tvrdý přístup v obchodu a přistěhovalectví, poznamenala agentura Reuters. „Pokud ekonomika zůstane silná, je velmi pravděpodobné, že bude znovu zvolen,“ řekl Trumpův důvěrník a bývalý republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Spolupracovník televize Fox News Deroy Murdock se domnívá, že Trump by si pro kampaň měl zvolit jiné heslo než Keep America Great (Zachovat velikost Ameriky). Předchozí volební slogan Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost) totiž sliboval výrazné změny a návrat k optimismu 80. let, ale současné motto znamená stagnaci, byť podle Murdocka hospodářská situace je výborná. Jako řešení navrhuje Trumpovi slova Make America Even Greater (Učiňme Ameriku ještě větší).

„Američané mají na výběr - mohou z Trumpa učinit anomálii, anebo ho nechají, aby zásadně a navždy pozměnil charakter národa,“ prohlásila Kate Bedingfieldová ze štábu předního demokratického uchazeče Joea Bidena.

ČTK