Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učitel ubodal dvě ženy. Aby zmátl policii, napsal krví vzkaz o Pussy Riot

Svět

  10:19
MOSKVA - Ruská policie zatkla v Kazani vysokoškolského pedagoga podezřelého z vraždy dvou žen. Zločin vyvolal v zemi velký rozruch tím, že pachatel na místě činu zanechal krví psaný nápis v angličtině "Osvoboďte Pussy Riot". Ve skutečnosti ale byly motivem nejspíše obří dluhy. Podezřelý se prý k činu doznal.

Na místě zločinu zanechal pachatel nápis napsaný zřejmě krví: "Free Pussy Riot." foto: Reuters

Podle moskevského rozhlasu se podezřelý doznal k dvojnásobné vraždě, jakož i k tomu, že na stěnu napsal "Free Pussy Riot", aby vyšetřovatele zmátl.

"Podezřelý podle svých slov svého času studoval s mladší z obětí a poslední dobou s ní udržoval přátelské styky. Přemluvil ji k tomu, aby za něj zaplatila část dluhů, a za tímto účelem si žena vzala bankovní půjčky za několik set tisíců rublů," uvedla agentura Interfax.

Čtěte také:

Jméno podezřelého úřady neoznámily, na rozdíl od údajů, že je mu 38 let, učí na jedné z kazaňských vysokých škol a má i titul kandidáta věd. Policisté jej zatkli v noci na dnešek.

Vražda v Kazani upoutala pozornost právě nápisem odkazujícím k punkové skupině Pussy Riot. Její tři členky byly nedávno odsouzeny v Moskvě ke dvěma letům odnětí svobody za to, že v únoru v pravoslavném chrámu v Moskvě zazpívaly "punkovou modlitbu" proti nynějšímu prezidentovi Vladimiru Putinovi a patriarchovi pravoslavné církve Kirillovi.

Desítky bodných ran
Obhajoba punkerek se od zločinu vzápětí distancovala jako od "hnusné provokace" a vyzvala úřady k co nejrychlejšímu dopadení pachatelů. Odpůrci skupiny naopak tvrdili, že punkerky znesvěcením chrámu spustily vlnu záště a nenávisti, jeden prelát zločin rovnou přičetl příznivcům Pussy Riot.

Podle úřadů byly ženy ve věku 76 a 38 let zavražděny nejspíše mezi 24. a 26. srpnem, ale na zločin se přišlo až ve středu, když si sousedé stěžovali na zápach. Oběti byly nalezeny s desítkami bodných a řezných ran, těla byla podle médií zohavena k nepoznání. Kazaň je metropolí Tatarstánu, kde značnou část populace tvoří muslimové.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!