Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učitelce s bolestivým nádorem zakázali eutanázii

Svět

  15:49
Paříž - Soud v Dijonu dnes odmítl žádost nevyléčitelně nemocné Francouzky, aby jednomu z jejích lékařů povolil umožnit jí důstojný odchod ze života. Soudce to zdůvodnil poukazem na francouzský zákon, který eutanazii neumožňuje.

Má pacient právo vybrat si smrt? foto: Lidové noviny

Dvaapadesátiletá matka tří dětí a bývalá učitelka Chantal Sébireová trpí velmi vzácným,  nevyléčitelným a bolestivým nádorem nosní dutiny. Nádor zvaný estezioneuroblastom ji v obličeji znetvořil a přivodil jí ztrátu čichu, chuti a v podstatě i zraku.

Žena požádala soud, aby jednomu z jejích lékařů povolil předepsat jí postup, který by jí "umožnil ukončit život důstojně". Její děti ji v tom podpořily. Už předtím napsala v podobném smyslu i prezidentu Nicolasi Sarkozymu, ale není známo, zda dostala odpověď.

Nemocná už předem řekla, že se proti rozhodnutí soudu nebude odvolávat. Svého času projevila ochotu odjet zemřít do Švýcarska nebo Nizozemska, kde je eutanazie povolena.

Ve Francii platí od roku 2004 zákon, který za určitých podmínek umožňuje nechat zemřít člověka, jehož stav je beznadějný. Eutanazie, tedy aktivní přispění k úmrtí takového člověka, je ale stále zakázána. Eutanazie je zakázána také v České republice.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat