Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
29. října 2019 16:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vybavte pokladní rouškami, žádají polské odbory. Řetězce podle nich používají ‚škodlivé‘ účtenky

Pokladní - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokladní - ilustrační foto | foto: Archiv MAFRAMAFRA

Varšava/Praha Polský odborový svaz Solidarita bije na poplach, podle něj největší obchodní řetězce v zemi používají účtenky obsahující rakovinotvorný bisfenol A. Odboráři požadují vybavit dva miliony zaměstnanců obchodů ochrannými pomůckami, které by je ochránily před působením škodlivé látky v paragonech, napsal polský list Rzeczpospolita na svém webu.

Mluvčí českého Albertu Jiří Mareček připomněl, že řetězec zavedl loni účtenky bez bisfenolu, investice do nového materiálu činí tři miliony korun ročně.

Experti Solidarity prozkoumali účtenky vydávané v osmi náhodně vybraných řetězcích působících v Polsku a jen v jediné nezaznamenali bisfenol, zatímco v ostatních koncentrace látky překračovala běžný výskyt až tisícinásobně.

Ekologické organizace označují bisfenol A (BPA) za skryté, všudypřítomné nebezpečí. BPA je využíván hlavně při přípravě polykarbonátových plastů ze kterých se vyrábí CD a DVD nosiče, nádoby na potraviny, používá se také ve stavebnictví, elektronice nebo v medicíně. BPA je i součástí termopapírů, například v účtenkách z pokladen supermarketů, v některých plastových zubních plombách nebo v mobilních telefonech. Podle odborářů i vystavení nízkým dávkám BPA zvyšuje riziko vzniku vážných onemocnění, jako je neplodnost, rakovina prsu u žen nebo rakovina varlat a prostaty u mužů.

„Budeme od zaměstnavatelů požadovat, aby vybavili pracovníky rouškami a bavlněnými rukavicemi. Požadujeme také, aby ministerstva zdravotnictví a práce spustily spolu s námi osvětové kampaně upozorňující pracovníky, jak je důležité si mýt ruce“ prohlásil Alfred Bujara, který vede odboráře z bank, obchodu a pojišťoven.

„Paragony obsahují bisfenol A, protože zlepšuje citlivost na teplo. Ale stačilo by používat papír bez škodlivých látek,“ řekla týdeníku Wprost Aleksandra Rutkowská z týmu expertů, který odborářům pomáhal analyzovat účtenky.

Časopis dodal, že seznam výhrad proti BPA sice nemá konce, ale látka není zakázána, protože není toxická, ale potenciálně škodlivá. Stálé vystavení jejímu působení může zvýšit riziko civilizačních chorob.

Například řetězec Albert zaváděl účtenky bez bisfenolu loni od června do prosince. „V loňském roce si zákazníci od pokladen obchodů Albert odnesli účtenky o délce celkem 56 000 kilometrů. Novinkou je i tisk povinných údajů na rubovou stranu. Délka účtenek se tak zkrátila o pětinu,“ uvádí řetězec.

ČTK
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Kdo bojuje – vyhrává. Blogerka porazila rakovinu, teď je nemoc zpět

Jana Ryšánková z Přerova se pustila do boje se smrtelnou chorobou, aby se jí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátém měsíci těhotenství se dozvěděla, že má rakovinu. V průběhu léčení si Jana Ryšánková založila blog „Kdo bojuje –...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v kuchyni své restaurace Divinis oceňované opakovaně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!