28. dubna 2019 11:46, aktualizováno  17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Údajný strůjce útoků na Srí Lance, radikál Haším, přišel při razii o otce a dva bratry

Podezřelý vchází do kostela sv. Sebastiána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelý vchází do kostela sv. Sebastiána. | foto: Reuters

Kolombo ři pátečním zátahu proti ozbrojencům spojovaným s útoky z Velikonoční neděle zemřel otec a dva bratři místního radikálního duchovního Zahrána Hašíma, který je považován za hlavního osnovatele atentátů. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje a sdělení rodinných příslušníků. Podle agentury DPA bylo týden po atentátech během vyšetřování zadrženo dalších 48 podezřelých.

Všichni tři patří mezi 15 obětí páteční akce na východním pobřeží. Na videu, které obíhá na sociálních sítích, je vidět, jak volají po totální válce proti nevěřícím, uvedly policejní zdroje. Totožnost mužů agentuře Reuters potvrdil Hašímův švagr.

Sebevražedné teroristické útoky na tři kostely, tři luxusní hotely a dvě další místa si na Srí Lance o Velikonocích vyžádaly nejméně 253 obětí, včetně mnoha dětí a nejméně 40 cizinců.

Ozbrojenci zabití při pátečním zátahu byli podle policejního mluvčího patrně členy islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), jíž místní úřady útoky připisují. Při přestřelce byly zraněny manželka a dcera Zahrána Hašíma, který je považován za hlavního osnovatele atentátů a podle úřadů zahynul při sebevražedném atentátu v hotelu Shangri-La.

Týden po atentátech bylo při vyšetřování zadrženo dalších 48 podezřelých, informovala v neděli agentura DPA. Předtím bylo ve vazbě přes 70 podezřelých. Srílanský premiér Ranil Vickremasinghe v neděli rovněž oznámil, že byly zajištěny další zbraně a výbušniny.

Mezi nově zadrženými je i muž, jehož dva bratři před týdnem spáchali sebevražedné atentáty. U tohoto muže byly nalezeny dva meče, sdělila v neděli policie. Otec trojice bratrů je údajně bohatý obchodník s kořením. Podle DPA se minulou neděli odpálila i žena jednoho z bratrů - v domě na předměstí srílanské metropole Kolombo.

Od velikonočních útoků provádí na ostrově razie téměř 10.000 vojáků. Hledají členy dvou místních islamistických skupin, kterým je útok připisován. Zadrženi byli i cizinci ze Sýrie a Egypta. Úřady mají podezření, že v zemi mohou být další sebevražední atentátníci.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...