Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Udal Americe špionku 90-60-90. ‚Smrt’ zrádce Ruska v USA vzbuzuje otázky

Svět

  18:00
MOSKVA/ PRAHA - Mohl zemřít. Nebo jeho smrt inscenovali, aby se stal někým jiným. Důstojník ruských tajných služeb Alexandr Potějev, slovy Vladimira Putina dobytek, svině a zrádce, zmizel kdesi v USA.

Špionka 90-60-90. Potějev udal i agentku Annu Chapmanovou. foto: Shutterstock

Stres, nemoc, nešťastná náhoda, záměrná dezinformace s cílem uniknout trestu, nebo další z dokonalých likvidačních akcí ruských tajných služeb?

O příčinách smrti muže, který prozradil Američanům víc ruských špionů než kdokoliv před ním, se v Rusku nyní bouřlivě spekuluje.

Zemřel špion, jemuž se stýskalo. Tajemství Švédska směnil za peníze Sovětů

Všechny tamní agentury tento týden oznámily, že agent ruských tajných služeb Alexandr Potějev zemřel v USA. A všechny také ihned tuto informaci zpochybnily. Potějev je totiž v Rusku oficiálně považován za vlastizrádce. A jeho smrt mohli podle ruských tajných služeb američtí kolegové, pro které v poslední době Potějev pracoval, inscenovat v rámci svého slavného programu na ochranu svědků, aby mu nadělili nové doklady, novou tvář, novou identitu.

Nicméně objevily se i neověřené zprávy o tom, že takové lidi jako Potějev Rusko nikdy nenechá dožít vysokého věku. Kreml je k zrádcům nelítostný.

Demonstrativní a krutá smrt agenta Alexandra Litviněnka

Bývalý plukovník ruské zahraniční rozvědky, zástupce ředitele oddělení „S“ určeného pro řízení nelegálů v USA Alexandr Potějev se „proslavil“ v roce 2010.

Tehdy prozradil Američanům ruskou agenturní síť v USA. A právě za to mohl být nyní potrestán. Ovšem nejde pouze o mstu, ale i o varování pro ostatní, kteří by měli chuť jít ve šlépějích Potějeva. Nebo jeho předchůdce Alexandra Litviněnka, kterého ruští agenti zavraždili v Londýně radioaktivní látkou.

Právě drastický způsob likvidace Litviněnka – umíral v krutých bolestech několik dnů – měl mít velký výstražný efekt. Špatně skončili i další slavní přeběhlíci z řad ruských tajných služeb – Jevgenij Toporov po útěku do Kanady údajně sáhl z vany na elektrický přístroj a na místě zahynul. Sergej Treťjakov se v USA měl udávit velkým kouskem masa. Další zemřeli při automobilových nehodách.

Alexandr Litviněnko v roce 1998.
Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

Litviněnko v roce 1998 (vlevo) a několik dnů před smrtí.

Čtyři vězně za deset špionů

Byl to právě plukovník Potějev, kdo před šesti lety předal Američanům údaje o desetičlenné skupině ruských špionů, ve které působila i slavná Anna Chapmanová. Ihned se jí začalo přezdívat ruská Mata Hari. Její velmi přitažlivý zevnějšek jí měl při práci špionky napomáhat.

Spolu s dalšími devíti Rusy byla zatčena v červnu 2010. Už v červenci ale Moskva dohodla s Washingtonem obchod – za čtyři ruské občany odsouzené v Rusku za špionáž pro USA vyměnila deset svých odhalených rozvědčíků.

Špionka 90-60-90. Potějev udal i agentku Annu Chapmanovou.
Anna Chapmanová na snímku z 31. října 2011 v Moskvě

Poté začaly na veřejnost prosakovat podrobnosti celého grandiózního skandálu. Zjistilo se například, že plukovník odjel za oceán vybaven falešným pasem jen několik dní před oficiální návštěvou tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva ve Washingtonu. Ještě před tím se mu podařilo poslat do USA nejdříve dceru a poté i syna.

To, že vnitřní kontrola rozvědky nedokázala odhadnout, jaké má Potějev úmysly, a zabránit jeho vycestování, je pokládáno za zásadní selhání tajných služeb.

Pozor na svůdné špiony! Komiksová propaganda varuje Číňanky před láskou k cizinci

Informace o ruské špionské síti ve Spojených státech musel Potějev předat Američanům ještě v Rusku, poté se ale čekalo se zatčením skupiny na chvíli, až bude plukovník v bezpečí. V červnu roku 2011 moskevský vojenský soud v neveřejném procesu odsoudil Alexandra Potějeva v nepřítomnosti k 25 letům vězení za vlastizradu a dezerci. Navíc byl zbaven vojenské hodnosti a všech státních vyznamenání. Kromě toho měl Potějev zaplatit ruskému státu pokutu ve výši svého ročního výdělku.

To, že Rusko přišlo o část své agenturní sítě, nebylo pro rozvědku to nejhorší. Američané ale navíc získali přesná schémata financování ruských agentů působících na jejich území a většinu kanálů, přes které byly předávány tajné informace.

Plukovník ale způsobil nejen materiální škody. Nynější prezident Ruska Vladimir Putin jako odchovanec ruských tajných služeb a bývalý ruský špion v NDR, tedy vlastně Potějevův kolega, se po odhalení desítky ruských agentů rozzuřil jako nikdy před tím. Nejdříve nazval zběha „dobytkem“, pak „sviní“ a nakonec „zrádcem“. Nikdy ovšem nevyslovil nahlas jeho jméno.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!