14. října 2016 14:30, aktualizováno  15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Udělali jsme chybu, obrátil v případu oběšeného Syřana saský premiér

Saský premiér Stanislaw Tillich. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saský premiér Stanislaw Tillich. | foto: Reuters

DRÁŽĎANY Saský premiér Stanislaw Tillich v pátek přiznal, že úřady jeho spolkové země se při zacházení s Džábirem Bakrem podezřelým z plánování teroristického útoku dopustily chyb. Syřan spáchal ve středu večer ve vazební věznici sebevraždu. Pitva potvrdila, že se zabil bez cizího přičinění, informovala agentura DPA. Případem by se mohla začít zabývat parlamentní vyšetřovací komise.

„Zacházení s vězněm podezřelým z terorismu nebylo takové, jak bylo třeba,“ uvedl v pátek Tillich, který ještě ve čtvrtek jakékoli pochybení saských úřadů popíral. Na zasedání Spolkové rady uvedl, že je ochotný ustavit nezávislou vyšetřovací komisi. K tomu vyzvala například vlivná politička strany Zelených a předsedkyně právního výboru německého parlamentu Renate Künastová.

Odvolání ministra spravedlnosti Sebastiana Gemkowa, který má saské vězeňství v kompetenci, ale Tillich odmítl. Odstoupit už ve čtvrtek odmítl i sám Gemkow. Zaměstnanci věznice podle něj dělali vše podle pravidel. Připustil však, že „z dnešního pohledu bychom ale asi něco udělali jinak“.

Tillich dnes také popřel, že by došlo k selhání státu, jak tvrdí například spolupředsedkyně postkomunistické strany Levice a spolková poslankyně za Drážďany Katja Kippingová. „Samozřejmě je možné některé věci zlepšit, redukovat chyby a poučit se z nich,“ řekl nicméně saský premiér.

Chyby v pátek saským úřadům vyčetla také spolková vláda. Pokud ve věznici dojde k sebevraždě, pak „se něco nepovedlo, někdo dostatečně včas neodhalil varovné signály, někdo věc špatně odhadl“, uvedl mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Kancléřka Angela Merkelová se jeho ústy připojila k požadavku ministra vnitra Thomase de Maiziérea, aby rychle začalo vyšetřování případu.

Zadržený mladý Syřan Džábir Bakr
Německá policie pátrá po syrském uprchlíkovi, který plánoval bombový útok

Pitva Bakrova těla mezitím potvrdila, že 22letý Syřan skutečně spáchal sebevraždu. Smrt nastala oběšením na vězeňském tričku, uvedl lipský vrchní státní zástupce Ricardo Schulz.

Bakr se oběsil v cele lipské věznice ve středu večer, dva dny po svém zadržení. Psycholožka, která s ním při přijetí hovořila, neshledala akutní riziko sebevraždy. Německá média i někteří odborníci se ale shodují, že sebevražda se u muže podezřelého z plánování sebevražedného útoku dala předpokládat.

Bakr, který měl v Německu status uprchlíka, podle policie zřejmě plánoval teroristický útok na jedno z berlínských letišť. O víkendu našla saská policie u něj v bytě v Chemnitzu (Saská Kamenice) 1,5 kilogramu výbušnin. Syřan byl zřejmě napojený na teroristickou organizaci Islámský stát.

Podle Bakrova bratra, který poskytl rozhovor časopisu Der Spiegel, se Džábir radikalizoval až v Německu. Před útěkem ze Sýrie se o politiku nezajímal, řekl Alá Bakr. Mozek mu prý vymyl imám jedné z berlínských mešit, který ho přiměl, aby se vrátil do Sýrie a tam bojoval. Loni v září se pak Džábir připojil k IS a rodina s ním následně přerušila kontakt, uvedl Alá Bakr.

ČTK