13. září 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Udělám z tebe šťavnatý steak,‘ hrozí opozičnímu předákovi Navalnému šéf ruské národní gardy

Viktor Zolotov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Zolotov | foto: Youtube.com

MOSKVA/PRAHA Blízký spojenec a bývalý bodyguard ruského prezidenta Vladimira Putina slíbil Alexeji Navalnému, že z něj během šesti minut v ringu udělá steak. Prohlášení pronesl ve videu, které se šíří po sociálních sítích. Navalnyj jej totiž v minulosti obvinil z korupčního jednání.

„Nikdo ti nikdy nenařezal tak, jak si zasloužíš. Tak tvrdě, že to ucítíš i ve svých játrech. Ale teď si narazil na sobě rovného,“ řekl do kamery bývalý Putinův bodyguard Viktor Zolotov, který je dnes šéfem Rosgavardije, ruské národní gardy. Ve videoklipu mluvil k opozičnímu lídrovi Alexeji Navalnému, který jej předtím obvinil z korupce.

„Jednoduše vás vyzývám na duel. V ringu, na matracích, kdekoliv,“ promluvil k Navalnému Zolotov a při některých větách hrozil pěstí. Vůdce opozice jej totiž „neodpustitelně urazil“ a šéf národní gardy požaduje po Navalném „satisfakci“.

„Pane Navalnyj, nikdo nám nemůže zabránit v návratu k takovým tradicím,“ říká na videu ledově klidný Zolotov. „Slibuji, že během několika minut z tebe udělám hezký, šťavnatý a dobře naklepaný steak.“

Video na YouTube je zvláštní příležitostí, kdy lze šéfa ruské národní gardy veřejně spatřit. Zolotov nikdy nebyl aktivním politikem a mezi smetánku se dostal skrze ruské bezpečnostní složky, u kterých pracoval již od sedmdesátých let.

S prezidentem Vladimirem Putinem spolupracoval právě v bezpečnostních složkách, kdy v devadesátých letech oba muži pracovali v Petrohradu. V roce 2016 byl dosazen do vedení národní gardy a je vnímaný jako Putinova pojistka loajality.

Viktor Zolotov a Vladimir Putin.

Viktor Zolotov a Vladimir Putin.

Kreml se od Zolotovova vystoupení distancoval. Prý jej nikterak nekonzultoval s prezidentem. Na druhou mluvčí Kremlu vyjádřil pochopení s pocity šéfa národní gardy.

„Víte, někdy by měly být použity veškeré prostředky k tomu, abychom zabránili ostudnému nálepkování,“ uvedl pro média mluvčí prezidenta Putina Dmitri Peskov. Sám prý Zolotovovo vystoupení nevnímá jako výhrůžku Navalnému.

Navalnyj minulý měsíc zveřejnil výsledky svého vyšetřování kolem financí národní gardy, ve kterých je podle něj řada nesrovnalostí. Zolotov podle opozičního předáka měnil ceny tendrů a získával tak finance.

Motivace šéfa národní gardy, který v posledních měsících zadržela tisíce demonstrantů, zatím není jasná. Zajímavé je také, že Zolotov porušil nepsané pravidlo Kremlu, že Navalného jméno se nevyslovuje. Prezident Vladimir Putin jej doposud na kameru neřekl.

Jak na Zolotovovo vystoupení reagoval Alexej Navalnyj není možné zjistit, jelikož je v současnosti ve vězení.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz