Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Úder proti Sýrii: Obama nemá v Rusku úspěch, EU je nadále opatrná

Svět

  12:35
PETROHRAD/VILNIUS - Americký prezident Barack Obama se na končícím summitu G20 v Petrohradu pokusil získat podporu pro chystanou intervenci proti Sýrii. Nepříliš úspěšně, shoduje se americký tisk. O trestní akci proti syrské vládě jednali v litevském Vilniusu také evropští ministři obrany. K možnému zásahu se i nadále vyjadřují velmi opatrně, řekl ČTK český ministr Vlastimil Picek.

Summit G20 v Petrohradě: americký prezident Barack Obama foto: ČTK

O průběhu večerní debaty v petrohradském carském paláci na břehu Finského zálivu nepronikly během noci žádné zprávy. Italský premiér Enrico Letta pouze vyslal na Twitter stručnou informaci, že jednání "jen potvrdilo" rozdílné názory státníků na syrský vývoj. Za potěšitelnou skutečnost označil jedině fakt, že při večeři se podávalo italské bílé víno.

Nejmenovaný francouzský diplomat dnes v Petrohradu novinářům řekl, že většina státníků je přesvědčena o tom, že v Sýrii zabíjely chemické zbraně. Nasazení otravných látek účastníci summitu odsoudili, ale shoda nepanovala v názoru na to, kdo je za akci odpovědný.

SUMMIT G20:

Napjatá atmosféra

Pochmurnou náladu nemohly zakrýt ani úsměvy a stisky rukou - podle agentury AFP křečovité - při oficiálním skupinovém fotografování. Už čtvrteční chladné přivítání, jehož se prezidentovi USA Baracku Obamovi ze strany hostitele Vladimira Putina dostalo, ostře kontrastovalo s vřelým uvítáním německé kancléřky Angely Merkelové. Ta se v Petrohradu proti vojenskému úderu na Sýrii znovu otevřeně postavila.

Gentleman: ruský prezident Vladimir Putin pečuje o německou kancléřku Merkelovou během večerního programu summitu G20

Obamovo nevýhodné postavení nekomplikuje jen Sýrie. Potvrdilo to jeho setkání s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou, kvůli němuž oba dorazili se značným zpožděním na oficiální večeři.

Vztahy mezi Brazílií a USA jsou chladné v důsledku informací o tajném sledování prezidentky americkými špionážnímu službami, které se nedávno dostaly na veřejnost. Vyzradil je bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, muž, který svým útěkem do Ruska jen přitopil pod kotlem rusko-amerických sporů.

Špehování mezinárodní elektronické a telefonní komunikace v prohlášení na summitu G20 oficiálně odsoudilo i neformální sdružení BRICS, jehož členy jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

Nová studená válka?

Přestože při oficiálních akcích pořádaných za přítomnosti novinářů nechyběly úsměvy, v zákulisí se prý začíná hovořit o nové studené válce. Až nepatřičně podle amerických novinářů působil okázalý noční závěr čtvrtečního programu, při němž nechyběl slavnostní ohňostroj a galakoncert s áriemi z Traviaty Giuseppe Verdiho.

Slavnostní ohňostroj ozářil carský palác v Petrohradu

Ani svým dnešním programem zřejmě Obama ruské hostitele nepotěší. Před odletem z Petrohradu se má setkat se zástupci ruských nevládních a opozičních organizací a aktivisty homosexuální komunity. Jejich stížnosti na homofobní ruské zákony a ústrky úřadů Moskvu dráždí. Otevřenou podporu, kterou ruské opozici a disentu Washington poskytuje, označuje Rusko za vměšování.

Ruský parlament původně plánoval vyslat do amerického Kongresu delegaci, jež by senátory přesvědčila, aby hlasovala proti útoku na Damašek. S návrhem přišla počátkem týdne předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková. V pátek však z cesty sešlo, neboť vyšlo najevo, že vedoucí představitelé amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů nejsou ochotni se s ruskými poslanci setkat.

O pokračování rusko-amerického dialogu se podle agentury AP starají nyní hlavně ministři zahraničí Sergej Lavrov a John Kerry, jejichž osobní vztahy jsou údajně podstatně srdečnější, než je tomu v případě prezidentů. Kerry měl v noci s Lavrovem telefonický rozhovor, v němž debatovali o možnosti svolání mezinárodní konference o politickém řešení syrské krize.

Americký ministr zahraničí John Kerry se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem

Schůzka ministrů EU

Ministři obrany zemí Evropské unie se na své neformální schůzce v litevském Vilniusu vyjadřovali k možnému vojenskému zásahu v Sýrii velmi opatrně. Postoj Prahy zůstává stejný, řekl ministr obrany Vlastimil Picek.

"Česká republika odmítá použití chemických zbraní jako takové a preferuje řešení konfliktu diplomatickou a mírovou cestou," prohlásil Picek. "Můj pohled je, že ČR nemá detailní informace a je těžko dělat nějaké závěry," dodal.

Schůzka ministrů obrany zemí EU ve Vilniusu

Na jednání s ministry obrany EU byla přítomna šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen je osobně přesvědčen o odpovědnosti Asadova režimu za použití chemických zbraní, roli NATO však vidí především v obraně jižních hranic Turecka, tedy členské země aliance.

Ministři obrany evropské osmadvacítky v Litvě ale především ladili noty před prosincovým unijním summitem, který se bude zabývat právě evropskou obrannou a bezpečnostní politikou.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...