130 let
Dům, ve kterém byl zabit Usáma bin Ládin

Dům, ve kterém byl zabit Usáma bin Ládin | foto: Reuters

Ukázat mrtvolu zloducha? Historie se opakuje

Svět
  •   13:47
PRAHA - Zveřejnit, či nezveřejnit fotografii mrtvého Usámy bin Ládina? Veřejnost baží po důkazech, americká politická scéna je nejednotná. Když se podíváme do historie, zjistíme, že v některých případech byly posmrtné snímky nechvalně proslulých vůdců zveřejněny okamžitě, jindy se o jejich zpřístupnění veřejnosti vedla ostrá diskuse.

Benito Mussolini, Nicolae Ceausescu, Saddám Husajn. Každý z nich pochází z jiné země, jiné doby. Přesto mají něco společného: měli na svědomí životy mnoha lidí a byli nakonec popraveni.

Jak si všiml francouzský list Le Figaro, jejich posmrtné fotografie obletěly celý svět. Důvodem bylo hlavně dokázat veřejnosti, že nenáviděný vůdce je skutečně mrtev.

Mrtvý Benito Mussolini
Mrtvý Benito Mussolini

Na konci dubna 1945 prchal z bombardovaného Milána italský fašistický předák Benito Mussolini spolu se svojí milenkou Clarou Petacciovou. Na cestě však byli zadrženi a zastřeleni antifašistickým bojovníkem Walterem Audisiem, známým jako plukovník Valerio.

Jejich mrtvá těla byla následně pověšená hlavou dolů na rozbombardované čerpací stanici na Piazzale Loreto v Miláně. Fotografie visících mrtvol pak vyšly na prvních stranách všech italských novin.

Mrtvý Gustav Weler - dvojník Adolfa Hitlera
Mrtvý Gustav Weler - dvojník Adolfa Hitlera

Krátce po Mussoliniho smrti spáchal sebevraždu nacistický vůdce Adolf Hitler. Jenže jeho posmrtná fotografie, která se objevila na veřejnosti, byla podvrh – jednalo se o dvojníka Gustava Welera. To podnítilo spekulace o Hitlerově skonu.

Mrtvý Joseph Goebbels
Mrtvý Joseph Goebbels

Žádný snímek mrtvého vůdce zřejmě neexistuje, zato jsou známé fotografie říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse a jeho ženy, kteří nejprve zabili své děti a pak i sebe.

Na Vánoce roku 1989, kdy v Rumunsku probíhala revoluce, byl popraven dlouholetý prezident Nicolae Ceausescu. Spolu s manželkou Elenou se pokusili utéci před hněvem ulice, ale byli chyceni a obviněni z genocidy a dalších zločinů a následně posláni před popravčí četu.

Mrtvý Nicolae Ceausescu
Mrtvý Nicolae Ceausescu

Lid však pouhému oznámení v televizi nevěřil, a tak se tehdejší vedení země rozhodlo odvysílat v televizi autentický záznam popravy.

Udaje a Kusaje nejdřív omyli

Irácký diktátor Saddám Husajn byl v roce 2003 odsouzen k smrti za "zločiny proti lidskosti". O tři roky později 30. listopadu 2006 byl oběšen.

Mrtvý Saddám Husajn
Saddám Husajn na popravišti

Videonahrávka pořízená mobilním telefonem vzápětí pronikla do všech elektronických médií a na internet a vyvolala vášnivou diskusi po celém světě. Přední televizní stanice se přely o to, v jakém rozsahu záznam zveřejňovat.

Čtěte také

Případ s fotografiemi bin Ládina se asi nejvíc podobá osudu Saddámových synů Udaje a Kusaje. Oba, podobně jako muž číslo jedna Al Kajdy, zemřeli během přepadení amerického komanda v roce 2003.

Mrtví Udaj (vpravo) a Kusaj (vlevo) Husajnové
Mrtví Udaj (vpravo) a Kusaj (vlevo) Husajnové

Američané chtěli Iráčanům předložit důkaz o jejich smrti, a tak mrtvoly nafotili. Ještě předtím ale byla těla omyta a během pitvy "upravena", aby se co nejvíce podobala původnímu vzhledu. Ani to však snímky příliš nezjemnilo.

Autor: Vladimíra Rozmanová
  • Vybrali jsme pro Vás