Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukradené klenoty z Drážďan na prodej? Nabídku dostala izraelská firma, platba měla být v bitcoinech

Vyšetřování loupeže klenotů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřování loupeže klenotů. | foto: ČTK

DRÁŽĎANY Po necelých dvou měsících se možná objevila první stopa po ukradených špercích ze světoznámé drážďanské klenotnice Zelená klenba (Grünes Gewölbe).

Izraelská bezpečnostní firma CGI měla dostat prostřednictvím takzvaného darknetu nabídku na odkup části ukradených artefaktů: za náprsní hvězdu k polskému Řádu bílé orlice a diamant s názvem Saský bílý mělo být požadováno devět milionů eur (227 milionů korun), přičemž platba měla proběhnout prostřednictvím kryptoměny bitcoin. Zprávu přinesl německý bulvární deník Bild.

List citoval jednatele společnosti, která nyní zkoumá bezpečnostní systém klenotnice. Firma obdržela v minulých dnech postupně sedm e-mailů s nabídkou na odkup zcizených šperků. Jejich odesílatelé prý vždy uváděli, že je není možné zpětně vystopovat, neboť prý využívají různé šifrovací techniky.

Klenoty ukradené při největší poválečné loupeži v Německu.
Klenoty ukradené při největší poválečné loupeži v Německu.

Izraelci následně předali e-maily příslušnému státnímu zastupitelství v Drážďanech, které celý případ vyšetřuje. Tamní vrchní státní zástupce Lorenz Haase včera reagoval na zmíněné informace opatrně. „V současné době nemůžeme v dané záležitosti oznámit nic nového,“ uvedl.

Od okamžiku, kdy dva neznámí lupiči v brzkých ranních hodinách 25. listopadu vnikli do drážďanské klenotnice z 18. století, slehla se po vzácných artefaktech zem. Celkem tehdy byly zcizeny na dva tucty diamantových šperků. Jejich hodnota byla svého času představiteli zemské vlády v Sasku označena jako nevyčíslitelná.

Lupiči tenkrát uvedli mimo provoz bezpečnostní zařízení, když přerušili přívod proudu. Následně překonali železnou mříž u okna, které pak vypáčili. Přístup k samotným skříňkám se šperky si zajistili pomocí sekyry. Celá akce trvala jenom několik minut, než stihla dorazit na místo policie, lupiči i s cennými klenoty byli pryč.

Vzhledem k tomu, že se jedná o šperky, které jsou na běžném trhu neprodejné, vyrojily se hned po krádeži nejrůznější spekulace. Například, že v pozadí zločinu nemohli být sběratelé, ale že se mohlo jednat o práci kriminálních gangů, například z prostředí arabských rodinných klanů. Odborníci na umění proto vyjadřovali obavu, že pachatelé by se mohli pokusit šperky rozebrat na jednotlivé drahokamy a ty se pak snažit prodat odděleně.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?