Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinská armáda dostala rozkaz, aby opustila zničený Severodoněck. Zatím nezaznělo, kdy se tak stane

Svět

  7:44aktualizováno  9:16
Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku a už dostali takový rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené. Podle expertů je ruský postup důsledkem posil a soustředěné palby. Cílem Moskvy je ovládnutí celé Luhanské oblasti.

Poslední ruský útok na přilehlý Lysyčansk ukrajinské síly odrazily, boje však pokračují v okolí dvojměstí, uvedl v pátek ráno gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. „Obránci Severodoněcku se budou muset stáhnout z města na nové a silnější pozice,“ uvedl Hajdaj na komunikační platformě Telegram.

Neuvedl však, kdy by stahování ukrajinských obránců z města, které po zhruba měsíc zažívalo jedny z nejprudších bojů od zahájení ruské invaze, mělo začít ani jako dlouho by mělo trvat.

„Veškerá kritická infrastruktura města byla zničena, na 90 procent města bylo poškozeno a 80 procent obytných budov se bude muset strhnout,“ dodal.

Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní svodce sdělil, že Rusové při postupu na dvojměstí a přilehlé vesnice podnikají tankové, minometné a letecké útoky na ukrajinské pozice. Útok na vesnici Borivske, která leží stejně jako Severodoněck na východním břehu řeky Severní Doněc, se obráncům podařilo odrazit.

Ruské síly podle něj pokračují v postupu na Lysyčansk z jihu, od Toškivky a Zolotého, boje se odehrávají v okolí obce Myrna dolyna. Do Lysyčansku již vstupovaly ruské „diverzně průzkumné jednotky“, jejich útok byl ale zmařen, dodal Hajdaj. Rusové se nicméně zmocnili vesnice Mykolajivka.

Rusko si v posledních dnech obsazením „kapsy“ ukrajinské obrany kolem města Zolote jižně od Lysyčansku připsalo v Donbasu výrazné územní zisky. Proražení ukrajinské obrany u Toškivky umožnilo ruským jednotkám zahájit obkličování Lysyčanku, což zvýšilo tlak na obránce Severodoněcku, jejichž zásobování se stává čím dál složitějším.

Podle hodnocení amerického Institutu pro výzkum války (ISW) mohou ruské síly dosáhnout Lysyčansku v nejbližších dnech, rychlé obsazení města je však nepravděpodobné.

Boje o Severodoněck probíhaly řadu týdnů. Ukrajinští vojáci se snažili zastavit, postup ruských jednotek:

25. května 2022

„Naše velení může dát vojskům příkaz stáhnout se a zaujmout nové pozice ve snaze předejít obklíčení,“ řekl ve čtvrtek ruské redakci BBC gubernátor Hajdaj. Upřesnil, že město zatím odříznuto není a že z něho pokračuje evakuace obyvatel. „Celý Lysyčansk je nadosah ruské palby. Je v něm velmi nebezpečno,“ doplnil.

Právě na ovládnutí Lysyčansku a přilehlého Severodoněcku vynakládá ruská armáda na ukrajinském Donbasu hlavní úsilí. Stažení ukrajinských vojsk od Lysyčansku by Moskvě pomohlo v dosažní jednoho z jejích hlavní cílů - ovládnutí celé Luhanské oblasti. Její území Moskva krátce před únorovou invazí uznala jako samostatnou „republiku“.

Podle britského ministerstva obrany je ruský postup důsledkem posil a soustředěné palby. Výspa ukrajinské obrany v Lysyčansku a Severodoněcku se ocitá pod zvýšeným tlakem, ruské snahy o širší obklíčení západní části Doněcké oblasti nicméně uvázly na mrtvém bodě.

„Ruské síly pokračovaly v ziscích jižně od Lysyčansku a v nadcházejících dnech pravděpodobně dosáhnou města, i když je nepravděpodobné, že by se jim podařilo rychle dobýt oblast Severodoněcku a Lysyčansku,“ uvádí válečný institut ISW. Upozorňuje také na zlepšení ruské protivzdušné obrany, která Ukrajincům v Donbasu brání v efektivním využití bojových dronů.

Severodoněck se nachází na východě Ukrajiny v Luhanské oblasti. S asi 100 tisíci obyvateli je druhým nelidnatějším městem tohoto regionu (po čtyřikrát větším separatisty ovládaném Luhansku). Se sousedním zhruba stejně velkým Lysyčanskem tvoří dvojměstí rozdělené řekou Severní Doněc, po které je pojmenován. Všechny tři mosty spojující obě města však Rusové zničili.

Autoři: ,
Témata: Lysyčansk, Telegram

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!