Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Bitva o Bachmut Wagnerovce těžce poškodila, přiznal Prigožin

Kouř stoupá z hořících budov na leteckém pohledu nad Bachmutem, místem těžkých bojů s ruskými jednotkami v Doněcké oblasti na Ukrajině. (26. března 2023) foto: ČTK

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ve středu uvedl, že boje o východoukrajinské město Bachmut „prakticky zničily“ ukrajinskou armádu, „těžce poškozené“ jsou však také jeho síly.
  15:39

„Bitva o Bachmut již prakticky zničila ukrajinskou armádu a bohužel také těžce poškodila soukromou vojenskou společnost Wagner,“ řekl Prigožin ve zvukové nahrávce zveřejněné na sociálních sítích. Jeho jednotky stály v čele ruské ofenzivy u Bachmutu v posledních několika měsících.

Bachmut je jedním z ohnisek války na Ukrajině a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který Moskva rozpoutala před více než rokem. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.

Ukrajinská armáda v posledních dnech hlásí pokles intenzity bojů, který podle řady analytiků může být známkou vyčerpání ruského útoku. Podle Kyjeva se rovněž podařilo situaci na frontě u Bachmutu stabilizovat a odvrátit bezprostřední nebezpečí obklíčení ukrajinské posádky ve městě.

Prigožin v příspěvku na Telegramu reagoval na rozhovor Volodymyra Zelenského s agenturou AP, kde ukrajinský prezident zopakoval odhodlání Ukrajiny obléhaný Bachmut dále bránit. Případné dobytí města by ruský prezident Vladimir Putin mohl „prodat“ ruské společnosti jako vítězství, uvedl Zelenskyj s tím, že porážka by rovněž mohla přispět k únavě ukrajinské společnosti z války.

Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje blízkých Kremlu a ruským zpravodajským službám uvedla, že Prigožin se podle všeho chystá stáhnout se zbytkem svých zdecimovaných sil z Ukrajiny a přesunout svou pozornost zpět do Afriky, kde žoldnéři před válkou převážně působili.

Svou roli údajně hraje to, že armádním velitelům se podařilo zpochybnit vojenskou zdatnost Wagnerovy skupiny u ruského prezidenta Vladimira Putina. Poukázali, že i po několika měsících usilovného a velmi krvavého boje se značnými lidskými ztrátami nemá Prigožin stále Bachmut, napsal Bloomberg.

28. března 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!