Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Časopis Time vyhlásil osobností roku Zelenského a odvážné Ukrajince

Osobností roku 2022 je podle časopisu Time ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. foto: Time

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal letošní osobností roku v americkém časopise Time. Ukrajina od února čelí ruské invazi a Zelenskyj je od té doby symbolem ukrajinského odporu. Magazín při ocenění symbolicky vzpomněl i na nezlomného ducha Ukrajiny. Paradox osudu je, že američtí novináři kdysi osobností roku vyhlásili i vládce Ruska Vladimira Putina.
  15:06aktualizováno  15:09

„Letošní volba byla nejjednoznačnější, jakou pamatujeme. Ať v nás bitva o Ukrajinu vzbuzuje naději nebo strach, Volodymyr Zelenskyj vyburcoval svět takovým způsobem, jaký jsme neviděli už desítky let,“ napsal časopis.

Time za osudové označuje Zelenského rozhodnutí neutéct po začátku ruské invaze z Kyjeva, ale zůstat v ukrajinské metropoli. Ukázalo to podle něj jednotu ukrajinské vlády i Ukrajinců, už od prvního krátkého videa zveřejněného na sociálních sítích 25. února, den po vpádu ruských vojsk.

Od té doby Zelenskyj skrze každodenní videoproslovy a v nespočtu videoprojevů od evropských parlamentů po předávání hudebních cen Grammy neustále všem připomínal, že Rusko útočí na jeho zemi, píše Time.

Minulý rok se osobností roku podle Time stal podnikatel a miliardář Elon Musk. Toho za osobnost roku loni vybral i britský list Financial Times, který letos označil rovněž Zelenského. Ukrajinský prezident dokázal podle listu přesvědčit zahraniční spojence, aby převzali obrovské válečné náklady a nabídli Kyjevu cestu ke členství v Evropské unii.

Ukrajinský prezident a bývalý populární herec a bavič a podnikatel Zelenskyj se nejvyšší státní funkce ujal v květnu 2019. Hned po svém nástupu do funkce označil za svou hlavní prioritu zastavení bojů na východě Ukrajiny, kde proti sobě bojovaly již od roku 2014 ukrajinská armáda a proruští separatisté podporovaní Moskvou.

Od začátku ruské agrese proti Ukrajině strmě vzrostla Zelenského popularita na Ukrajině i v zahraničí. V Kyjevě již přijal řadu světových politiků, na které apeluje, aby ještě více zpřísnili protiruské sankce.

Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 v židovské rodině v průmyslovém městě Kryvyj Rih. V rodném městě vystudoval práva, kterým se však nikdy nevěnoval. V roce 2003 vybudoval televizní společnost Kvartal 95.

V rámci své herecké kariéry se objevil v několika filmech a proslavil se i vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance... když hvězdy tančí nebo jako dabér filmového medvídka Paddingtona. V komediálním seriálu Sluha národa hrál učitele historie, který se stane ukrajinským prezidentem. Po seriálu pojmenoval i svou politickou stranu.

Minulými osobnostmi roku podle časopisu Time byli i americký prezident Joe Biden, někdejší německá kancléřka Angela Merkelová, hrdinové a hrdinky celosvětové kampaně MeToo či klimatická aktivistka Greta Thunbergová. A paradoxem osudu jím byl i muž, který nyní stojí proti Zelenskému – ruský diktátor Vladimir Putin. Časopis mu titul udělil v roce 2007, protože prý vrátil Rusku stabilitu a vážnost velmoci. „Narodil se car,“ psal tehdy Time.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat