Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vánoce v čase války, Charkov postavil ozdobený strom ve vestibulu metra

Válka na Ukrajině vyhnala obyvatele Charkova do podzemních vestibulů tamějšího metra. (7. července 2022) foto: Profimedia.cz

I přes trvající válku na Ukrajině vedení Charkova vytvořilo pravou vánoční atmosféru. V podzemním vestibulu jedné ze stanic tamějšího metra nainstalovali ozdobený strom. Druhé největší ukrajinské město čelilo zejména v první fázi války častým útokům ze strany Ruska. Postavení stromku na charkovském náměstí Svobody bylo tak riskantním krokem.
  6:59

Starosta Charkova Ihor Terechov podle Rádia Svoboda řekl, že postavit vánoční strom jako v mírových časech na náměstí Svobody, které patří k největším prostranstvím tohoto druhu v Evropě, není možné. „Proto jsme se rozhodli ozdobit stromek ve stanici metra, to je bezpečné,“ uvedl.

Podle starosty Terekhova je strom vysoký 5,5 m, uvádí na svém webu Gwara Media. V metru se také uskuteční novoroční slavnostní akce pro děti a malý koncert.

Charkov byl zejména v první fázi války častým terčem ruských raketových a dělostřeleckých úderů. Lidé se před nimi ukrývali v metru, kde přespávali, nebo se tam konalo vyučování pro děti, aby přišly na jiné myšlenky.

V Kyjevě hlavní národní strom odhalí 19. prosince. Vzhledem k podmínkám války a energetické krizi způsobené ruskými útoky bude oproti předchozím rokům výrazně skromnější. Osvětlení stromku bude napájeno elektřinou vyrobenou generátorem, pro rozsvícení ozdobných řetězců budou muset elektřinu lidé vyrábět šlapáním do pedálů rotopedů, napsal portál 1plus1.ua.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat