Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čtyři dny strachu a pak zázrak. Dvouletou holčičku našli v lese živou

Malou Violettu vypátrali po čtyřech dnech dehydrovanou a vyděšenou. (28. května 2023) foto: Národní policie Ukrajiny

Ztracenou dvouletou dívku z obce Skrypaj v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny policie našla po čtyřech dnech nepřetržitého pátrání. Byla vyděšená, dehydrovaná, vyhladovělá a poškrábaná, ale živá. Celou dobu strávila v hustém lese jen pár kilometrů od domova.
  17:19

Policie hovoří o „neuvěřitelném zázraku“, napsala ukrajinská redakce BBC na svém webu.

Malá Violetta zmizela ze dvora svých rodičů 23. května večer. Hrála si tam se svým dvojčetem a pak odešla neznámo kam. Do pátrání po ní se zapojila tisícovka lidí - policisté, záchranáři a dobrovolníci.

Pročesávali lesy, kontrolovali vodní zdroje, domy v okolí a studny. Otec dívky je voják. V době zmizení dítěte byl na frontě, ale přijel a také se zúčastnil pátrání, řekl kriminalista Roman Ivaščenko.

Naděje, že dívku najdou živou, byla téměř ztracena, ale čtvrtý den, v sobotu 27. května, se ji podařilo najít. Dívka byla vyděšená, dehydrovaná a hladová, ale živá a nebyla v kritickém stavu.

Vjačeslav Davydenko z policejního velitelství v Charkově řekl, že je to poprvé, kdy bylo tak malé dítě nalezeno po tak dlouhé době živé a zdravé. „Takové emoce nikdo z nás v životě nezažil. Když jsme ji viděli živou, naskočila nám husí kůže. Husí kůže a slzy,“ řekl Ivaščenko.

Dívka se ztratila ve velmi rozsáhlém a hustém lese. Ivaščenko pokládá za zázrak, že se jí divá zvěř ani nedotkla. „Když jsme les pročesávali, málem nás sežral hmyz a říkali jsme si, jak to ta dívka přežije,“ řekl.

Dívka seděla pod stromem a zasténala zrovna ve chvíli, kdy kolem procházeli pátrači, a to ji patrně zachránilo. „Kdyby v tu chvíli nezasténala, možná bychom ji nenašli. Byla schoulená do malé kuličky jako kotě,“ dodal Ivaščenko.

Autoři: ,