Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na ofenzivu ještě potřebujeme čas, teď bychom ztratili moc lidí, řekl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří v nizozemském Haagu. (4. května 2023) foto: AP

Ukrajina potřebuje víc času, řekl ve čtvrtek k zahájení protiofenzivy proti Rusku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev podle něj čeká na další dodávky vojenské pomoci, které mu slíbili západní spojenci. Dlouho očekávaný protiútok by mohl hrát rozhodující roli a překreslit frontové linie, které už několik měsíců stagnují.
  11:23aktualizováno  16:25

„S tím, co už máme, můžeme jít do akce a myslím, že bychom byli úspěšní. Ale přišli bychom o hodně lidí. To si myslím, že je nepřijatelné. Takže musíme počkat. Pořád potřebujeme o trochu víc času,“ řekl Zelenskyj z Kyjeva.

„Psychicky jsme na to připraveni,“ dodal ukrajinský prezident, podle kterého ale armádě stále chybí „některé věci“ včetně třeba obrněné techniky. Ukrajina nyní čeká například na slíbené dodávky tanků německé výroby Leopard, část z nich už dostala.

Kdy a kde přesně Ukrajina zahájí protiofenzivu, je zatím tajemstvím, které Kyjev i kvůli úspěchu takové operace přísně střeží. Ruské síly mezitím podle stanice BBC posilují svou obranu podél fronty, která se táhne v délce 1 450 kilometrů od východní Luhanské a Doněcké oblasti až po Záporožskou a Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v reakci na Zelenského vyjádření o odkladu protiofenzivy podle agentury Reuters uvedl, že jde o lest. Zopakoval, že útok je podle něj už v plném proudu, což navazuje na informace ukrajinských i ruských zdrojů z posledních dní o lokálních protiútocích Ukrajinců s jistými úspěchy v okolí města Bachmut.

Ukrajinské úřady se v posledních týdnech opakovaně snaží zmírnit očekávání, jež jsou s protiofenzivou spojena. Nejmenovaný, vysoce postavený úředník ukrajinské vlády BBC řekl, že by protiútok neměl být považovaný za „stříbrnou kulku“, tedy spolehlivé řešení současné situace ve více než rok trvající válce. Zelenskyj nicméně v rozhovoru uvedl, že věří postupu ukrajinské armády.

Jakýkoliv výsledek, který by Západ vnímal jako selhání, by pro Kyjev mohl znamenat ztrátu důvěry a snížení vojenské podpory a zvýšení tlaku na dosažení dohody s Ruskem, píše BBC. Téměř pětina Ukrajiny je pod kontrolou Ruska, ústupky by se proto mohly týkat i ukrajinského území. To Kyjev opakovaně a důrazně odmítá.

„Nemohou Ukrajinu nutit, aby se vzdala svého území. Proč by měla kterákoliv země na světě dát Putinovi své území?“ uvedl ve zveřejněném rozhovoru Zelenskyj.

Západ v reakci na invazi, kterou Rusko zahájilo loni 24. února, zavedl vůči Moskvě řadu sankcí. Ty mají podle Zelenského dopad na ruský obranný průmysl, například co se týče zásob raket a dělostřelecké munice. „Stále toho mají ve skladech hodně, ale (...) zaznamenali jsme, že se v některých oblastech snížilo každodenní ostřelování,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident v rozhovoru rovněž znovu odmítl obvinění Ruska z útoku dronů na Kreml z minulého týdne. Moskva mimo jiné uvedla, že k útoku Kyjev nabádaly Spojené státy. Podle Zelenského ale útok jako operaci pod falešnou vlajkou zinscenovalo samo Rusko, které se tím snaží získat další záminky k útokům na Ukrajinu.

„Neustále hledají nějaká ospravedlnění a říkají: ‚Vy nám děláte tohle, tak my vám uděláme tohle‘,“ řekl Zelenskyj.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...