Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Kamera zachytila dopad rakety na obchodní centrum v Kremenčuku, objekt se rozletěl na kusy

Svět

  10:31
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila dopad ruské rakety na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku. Při pondělním útoku zemřelo nejméně dvacet lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rusko tvrdí, že jeho vzdušné síly podnikly v Kremenčuku úder na hangáry s americkými a evropskými zbraněmi.

Záznam se objevil v závěrečné části Zelenského pravidelného videoprohlášení. Prezident zdůraznil, že Rusko záměrně zaútočilo na obchodní centrum, kde se v tu chvíli nacházeli civilisté. Ruské síly podle něj chtěly usmrtit „co nejvíce lidí v obyčejném nákupním centru v klidném městě“.

„Za tento akt státního terorismu se bude Rusko zodpovídat. Na bojišti na Ukrajině, cestou zpřísnění sankcí a dozajista před tribunálem,“ dodal.

Pohled na explozi obchodního centra v ukrajinském Kremenčuku, kterou zaznamenala bezpečnostní kamera. (27. června 2022)

Videozáznam nelze nezávisle ověřit. Zpravodajský portál Meduza ale zveřejnil souřadnice místa, kde podle něj záznam vznikl. Souřadnice odkazují na prostranství před obchodním centrem Amstor.

Moskva popřela, že by ruská armáda cílila na obchodní centrum. Ruské ministerstvo podle agentury TASS prohlásilo, že jeho vzdušné síly podnikly úder na hangáry s americkými a evropskými zbraněmi v Kremenčuku a detonace munice vedla k požáru v nedalekém nákupním centru.

Britské ministerstvo obrany v dnešní pravidelné zprávě o situaci na ukrajinském bojišti uvedlo, že existuje reálná možnost, že pondělní raketový útok na Kremenčuk mířil na cíl významný pro infrastrukturu, který se nacházel poblíž obchodního centra.

Nepřesnost ruského ostřelování již dříve způsobila smrt mnoha civilistů, pro ruské velení jsou vedlejší ztráty přijatelné a nejspíš se budou opakovat, dodává Londýn.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...