Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noční útok u Dnipra nepřežila dvouletá dívka, ruské střely zasáhly i letiště

Svět

  8:24aktualizováno  12:07
Na celém území Ukrajiny v noci na neděli po několik hodin znovu platil protiletecký poplach kvůli ruskému útoku drony a raketami. Dvě střely zasáhly letiště v centrální části Ukrajiny. V troskách dvoupatrového obytného domu u ukrajinského města Dnipro pak našli záchranáři tělo dvouleté dívky. Při explozi rovněž utrpělo zranění 22 lidí, z toho pět dětí.

Už v sobotu večer ukrajinské úřady uvedly, že výbuch u ukrajinského města Dnipro zasáhl dvoupatrový obytný dům a zranil nejméně 20 lidí, včetně pěti dětí, z nichž tři jsou ve vážném stavu. Agentura Ukrinform i v této souvislosti psala o ruském útoku.

V troskách obytného domu našli záchranáři v noci na neděli tělo dvouleté dívky. Při explozi rovněž utrpělo zranění 22 lidí, z toho pět dětí. Informoval o tom v neděli ve svém ruskojazyčném vydání server BBC News.

„Dvě dvoupatrové budovy, mezi něž dopadla nepřátelská střela, byly částečně zničeny. Poškozeno bylo také deset dalších domů, automobil, obchod a plynovody,“ uvedl šéf oblastní správy Serhij Lysak a dodal, že v obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž.

„Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku šesti, 11 a 15 let,“ uvedl ještě v sobotu večer Lysak.

Později doplnil, že počet zraněných stoupl na 20, z nichž 17 muselo být hospitalizováno. Někteří ze zraněných mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

Podle některých zpráv na sociálních sítích výbuch způsobila ruská raketa. V obci Pidhorodne podle nich také byla zasažena budova záchranné služby. Ukrajinští vojenští představitelé raketový útok nepotvrdili. Prezident Volodymyr Zelenskyj ale na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy.

„Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal. Moskva popírá, že by její vojenské síly útočily na civilisty.

Útok bezpilotním letounem na město Džankoj na Krymu zase hlásí zdejší Ruskem dosazení činitelé. Dron se podle nich podařilo sestřelit. Některé domy zde ale mají poškozená okna. Další informace chce zdejší správa sdělit ráno.

Údery na Kyjev

Na celém území Ukrajiny v noci na neděli po několik hodin znovu platil protiletecký poplach kvůli ruskému útoku drony a raketami. Všechny, které mířily na oblast Kyjeva, se zdejší protivzdušné obraně podařilo sestřelit, dvě střely ale zasáhly letiště v centrální části Ukrajiny. Informovaly o tom podle ruskojazyčné verze BBC ukrajinské úřady. Úřady na Ruskem okupovaném Krymu zase sdělily, že nad poloostrovem zneškodnily devět dronů.

„Čtyři ze šesti střel byly zničeny. Dvě ale bohužel zasáhly operační letiště u města Kropyvnyckyj,“ řekl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Město Kropyvnyckyj se nachází v Kirovohradské oblasti ve střední části Ukrajiny.

Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko již v noci uvedl, že žádná střela nedosáhla hlavního města. „Vše, co směřovalo k městu, protivzdušná obrana zničila,“ napsal na Telegramu.

Dva z pěti dronů íránské výroby, vypuštěných Ruskem, poškodily infrastrukturu v Sumské oblasti na severu Ukrajiny, prohlásil Ihnat.

Rusy dosazený šéf okupovaného ukrajinského Krymského poloostrova Sergej Aksjonov v neděli uvedl, že na region v noci na dnešek zaútočilo devět dronů. „Pět jich sestřelily síly protivzdušné obrany, u dalších čtyř byla použita elektronická protiopatření, takže se jim rovněž nepodařilo zasáhnout cíl,“ uvedl Aksjonov.

Při pádu jednoho ze strojů byla rozbita okna ve třech domech a dvou autech ve městě Džankoj, sdělil činitel. Místa, kam dopadly zbývající drony, neupřesnil.

Autoři: ,

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.