Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina má novou vládu. V jejím čele stanul Jaceňuk

Svět

  13:44aktualizováno  17:20
KYJEV - Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil novou koaliční vládu, na níž se dohodli zástupci dosavadních opozičních sil. Vládu tak povede premiér Arsenij Jaceňuk, jeden z hlavních vůdců dosavadní opozice vůči režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Arsenij Jaceňuk. foto: Reuters

Navržení proevropského Jaceňuka jako šéfa přechodné vlády a několika kandidátů na ministry oznámila už ve středu večer na kyjevském náměstí Nezávislosti desetitisícům účastníků protestů takzvaná rada Euromajdanu.

Koalice "evropské volby" byla schválena, oznámil v parlamentu prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov poté, co pro koalici hlasovalo 250 poslanců v 450členném parlamentu.

Vláda chystá nepopulární opatření

Ukrajinští poslanci tleskají Arseniji Jaceňukovi.

"Naše země je na pokraji hospodářského a politického kolapsu," konstatoval po získání parlamentní podpory v projevu Jaceňuk, který už dříve zastával post ministra hospodářství. "Nemáme jinou možnost, než přijmout nesmírně nepopulární rozhodnutí," řekl Jaceňuk, který za svá slova sklidil hlasitý potlesk.

Jaceňuk obvinil režim sesazeného Janukovyče, že vykradl státní pokladnu a že zmizelo neznámo kam 37 miliard dolarů, které Ukrajina dostala v podobě úvěrů.

Nový premiér prohlásil, že v posledních třech letech byla z ukrajinského finančního systému na zahraniční účty převedena celková suma 70 miliard dolarů. "Chci vám sdělit, že státní pokladna byla vyloupena a je prázdná," prohlásil Jaceňuk. Životně důležité bude pro zemi a stabilizaci hřivny dohodnout se s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o nové půjčce.

Jaceňuk rovněž varoval před hrozbami vůči ukrajinské územní celistvosti a slíbil, že bude usilovat o evropskou integraci země.

Ukrajinský parlament rovněž schvaloval jednotlivé ministry vlády. Novým ministrem financí se stal někdejší ministr hospodářství Oleksandr Šlapak, ministrem zahraničí Andrij Deščycja a ministrem obrany Ihor Teňuch.

VÍCE ZDE:

Hlavní část nové koalice tvoří dosavadní významné opoziční strany, jako jsou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, Udar někdejšího boxera Vitalije Klička a nacionalistická strana Svoboda populisty Oleha Ťahnyboka.

Jaceňukův kabinet by měl zemi spravovat do předčasných parlamentních voleb. Jejich termín zatím stanoven nebyl, ale podle médií připadá v úvahu červen nebo říjen. Předčasné prezidentské volby se z rozhodnutí parlamentu uskuteční 25. května.

Vizitky hlavních politických sil nové ukrajinské vlády

SVOBODA

  • Strana Svoboda byla založena v roce 1991, zaregistrována byla v roce 1995 pod názvem Sociálně-národní strana Ukrajiny.
  • Současný název má od února 2004, kdy se šéfem strany stal Oleh Ťahnybok, jeden z hlavních vůdců ukrajinské opozice během současné krize.
  • Strana je označována na nacionalistickou, svými oponenty až za krajně pravicovou.
  • Strana i její vůdce i před současnými událostmi vystupovali proti vlivu Ruska na Ukrajině a ostře se vymezují vůči komunistické minulosti své země.
  • Nechvalně známé se staly výroky Ťahnyboka o rusko-židovské mafii, která údajně Ukrajinu ovládá.
  • V posledních parlamentních volbách v roce 2012 získala celkem překvapivě přes deset procent hlasů a s 38 mandáty se stala ve 450členném parlamentu čtvrtou nejsilnější stranou.
  • Ťahnybok je pokládán za možného uchazeče o prezidentskou funkci v květnových prezidentských volbách.

ÚDER

  • Stranu Ukrajinská demokratická aliance pro reformy UDAR (Úder) založil na základech strany Nová země v dubnu 2010 světový šampion v boxu Vitalij Kličko, který je jedním z hlavních vůdců ukrajinské opozice.
  • V posledních parlamentních volbách v roce 2012 strana skončila na třetím místě se ziskem 13,96 procenta hlasů a 40 mandátů.
  • Proevropsky a liberálně orientovaná strana je řazena k pravému středu politického spektra. K
  • ličko tento týden oznámil kandidaturu na ukrajinského prezidenta v květnových prezidentských volbách.

VLAST

  • Dosud opoziční stranu Vlast (Baťkivščyna) založila expremiérka Julija Tymošenková v roce 1999.
  • Ve volbách většinou kandidovala v rámci Bloku Julije Tymošenkové (BJuT). V uplynulých třech volbách se BJut vždy umístil na druhém místě a zakladatelka a předsedkyně strany Tymošenková, která byla hlavní tváří takzvané oranžové revoluce, byla v roce 2005 a v letech 2007 až 2010 premiérkou.
  • Tymošenková, někdejší soupeřka sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče, byla v sobotu propuštěna z charkovského vězení, kde si odpykávala sedmiletý trest za údajné zneužití pravomocí. Podle dosavadních zpráv se ještě nerozhodla, zda bude kandidovat v květnových prezidentských volbách.
Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...