14. února 2014 16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina není vaše sféra vlivu, obořil se Lavrov na Evropskou unii

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: Reuters

MOSKVA/BERLÍN Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Evropskou unii, že se snaží vytvořit na Ukrajině svou sféru vlivu tím, že tlačí Kyjev do užších vztahů s unií na úkor Ruska. Současně varoval Západ, aby do krize na Ukrajině nezasahoval.

Lavrov to prohlásil v Moskvě po setkání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Ten se setkal i s prezidentem Vladimirem Putinem, který se podle agentury Reuters naopak vyslovil pro užší ekonomické vztahy mezi Evropskou unií a Ukrajinou.

"Putin uvedl, že kroky směrem k ekonomickému sbližování mezi EU a Ukrajinou jsou vítané," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z delegace německého ministra. Prezidentovo vyjádření tak bylo v přímém protikladu s předchozími výroky ministra Lavrova, který přístup EU k Ukrajině naopak kritizoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemístný nátlak, soudí Lavrov

"Plně souhlasím s Frankem-Walterem, že by neměly být žádné sféry vlivu," prohlásil Lavrov. Vytvářením tlaku na Ukrajinu, aby se rozhodla 'buď, anebo', tedy jít s EU, nebo s Ruskem, se (EU) fakticky snaží takovou sféru vlivu vytvořit," konstatoval šéf ruské diplomacie.

"Jsme přesvědčeni, že cestu z této politické krize si mají Ukrajinci najít sami. Očekáváme, že ostatní partneři se budou řídit stejným principem," odmítl Lavrov údajné vměšování Západu do dění v této postsovětské republice, kterou už téměř tři měsíce zmítají protivládní protesty odpůrců proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Ten odstoupil od asociační dohody s EU a dal přednost ekonomické pomoci Moskvy.

Západní politici podle Lavrova přijíždějí do Kyjeva bez pozvání a přemlouvají ukrajinské vedení, aby si zvolilo řešení, které prosazuje Brusel a Spojené státy. "Vynutit si zprostředkování, jak to zažíváme ze strany našich partnerů na Ukrajině, ale nepovažujeme za skutečně svobodnou volbu," ohradil se Lavrov podle agentury DPA proti postupu Západu.

Sud s prachem

Steinmeier apeloval na všechny strany konfliktu na Ukrajině, aby nevyhrocovaly vzájemný mocenský boj. "Nikdo by neměl mít zájem na tom, zažehnout oheň na zápalné šňůře k tomuto sudu s prachem," zdůraznil šéf německé diplomacie. "Záleží teď především na stranách konfliktu v Kyjevě, aby nalezly cestu ze současné krize," dodal.

Zpěv hymny na barikádách v Kyjevě. Úřady varují před teroristickými útoky

Zpěv hymny na barikádách v Kyjevě.

Také Steinmeier varoval před snahou přetahovat se o vliv nad touto východoevropskou zemí. "Nepomohlo by to vývoji na Ukrajině, ani vztahům mezi Ruskem a EU," poznamenal. Moskva i Brusel se podle něj musejí vzdát představy, že "Ukrajina je součástí geopolitické šachové hry".

Berlín do ní ale hodlá stále aktivně zasahovat, jak ukazují kroky kancléřky Angely Merkelové. Ta v minulých týdnech několikrát důrazně vyzvala Janukovyče, aby se kyjevská vláda neuchýlila k násilnému řešení sporů s opozicí a demonstranty. V pondělí se Merkelová sejde v Berlíně s ukrajinskými opozičními předáky Vitalijem Kličkem a Arsenijem Jaceňukem a bude s nimi mluvit o situaci v jejich zemi, oznámil dnes mluvčí kancléřky.

Kromě opozičních lídrů do Německa míří také protivládní aktivista Dmytro Bulatov, který se v Litvě zotavoval z těžkých zranění, která utrpěl při únosu na Ukrajině. Podle agentury AFP je na cestě do Německa za otcem a v sobotu ráno by měl v Berlíně vystoupit na tiskové konferenci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!