Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusku docházejí drony, zinscenuje útok na své pohraničí, míní experti

ilustrační snímek foto: ČTK

Je pravděpodobné, že Rusko téměř vyčerpalo své zásoby íránských zbraní a bude je chtít obnovit, uvedlo britské ministerstvo obrany. Kreml může podle Institutu pro studium války (ISW) chystat zinscenovaný útok na své vlastní pohraničí. V noci na středu zasáhla raketa ukrajinskou nemocnici, kde zemřelo novorozeně.
  8:30aktualizováno  12:07

Ukrajinský generální štáb v přehledu situace na bojišti uvedl, že ukrajinské jednotky během uplynulých 24 hodin odrazily ruské útoky u tuctu obcí v Donbasu na východě Ukrajiny, Rusové podle něj útočí především ve směru na Bachmut a Avdijivku.

Kreml si také zřejmě chystá informační prostor pro zinscenovaný útok „pod cizí vlajkou“ na Belgorodskou oblast, která leží u hranic s Ukrajinou, aby se tak pokusil opět získat podporu veřejnosti pro válku proti Ukrajině, tvrdí analytici amerického institutu.

ISW poukazuje na to, že kremelští propagandisté už začali rozvíjet hypotézy ohledně „nevyhnutelného“ ukrajinského vpádu do Belgorodské oblasti. Kvůli zmenšení hrozby ukrajinského útoku prý je nezbytné znovu dobýt Kupjansk v Charkovské oblasti.

Tyto spekulace podle analytiků již dávno kolují v prostředí vojenských blogerů, kteří kritizují ruské vojenské velení za ústupy na bojišti a vyzývají k opětovnému dobytí území v Charkovské oblasti, které osvobodili Ukrajinci.

Varování před ukrajinským útokem na Belgorodskou oblast, kde místní úřady začaly budovat obranu a záseky, ale mají podle expertů ISW za cíl pouze vystrašit veřejnost, jejíž podpora pro válku klesá, a Ukrajina nemá žádný důvod ke vpádu do Ruska.

Rusku docházejí drony

Rusko od září „s omezeným úspěchem“ použilo už stovky dronů íránské výroby, zřejmě aby jimi kompenzovalo vážný nedostatek přesných střel ruské výroby. Použilo je při útocích na taktické vojenské cíle, elektrickou síť či zdravotnická zařízení.

Většinu dronů ukrajinská obrana zneškodnila a od 17. listopadu nejsou hlášeny nové útoky bezpilotních letadel, takže Rusko pravděpodobně stávající zásoby dronů vyčerpalo.

Rusko si ale pravděpodobně může opatřit nové drony rychleji než vyrobit vlastní střely s plochou dráhou letu, upozornilo britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.

Raketa zasáhla nemocnici na Ukrajině

Ruská raketa v noci na středu zasáhla porodnické oddělení nemocnice ve Vilňansku v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Při ostřelování zahynulo novorozené dítě, oznámil šéf oblastní správy Oleksandr Staruch, kterého citovala ukrajinská a zahraniční média.

„Ruské zrůdy v noci ostřelovali velkými raketami malé porodnické oddělení vilňanské nemocnice. Naše srdce jsou plná smutku: zabili dítě, které sotva přišlo na svět,“ napsal Staruch na sociální síti Telegram. Záchranářům se mezitím z trosek dvoupodlažní budovy podařilo vyprostit lékaře a ženu, podle médií porodníka a matku zabitého novorozence.

„Nepřítel se znovu rozhodl terorem a vražděním dosáhnout toho, čeho není schopen dosáhnout devět měsíců,“ okomentoval ruské ostřelování ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a přislíbil, že Rusové se budou zodpovídat ze všeho zla, které na Ukrajině spáchali.

Při ruském útoku byli zraněni dva lékaři, jeden z nich je ve vážném stavu. Zahynul chlapeček, který se narodil před dvěma dny, upřesnila ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury Unian.

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení bojujících stran ověřit z nezávislých zdrojů.

Ve válce, kterou rozpoutalo Rusko vpádem vojsk do sousední země před 273 dny, přišly podle ukrajinských úřadů o život již stovky dětí. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva potvrdil, že ve válce bylo zabito nejméně 415 dětí, ale připouští, že tyto údaje nejsou úplné a že skutečný počet obětí bude vyšší.

Okresní město Vilňansk leží asi 30 kilometrů na severovýchod od centra Záporoží, které je oblastní metropolí. Před válkou mělo asi 15 000 obyvatel.

Autoři: ,

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat