Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Maorský bojovník natočil záchranu vyhublého zajatce, záhy padl u Bachmutu

Kane Te Tai, novozélandský dobrovolník v řadách ukrajinské mezinárodní legie foto: https://www.facebook.com/memorialildu

V bojích na Ukrajině přišel o život už třetí dobrovolník z Nového Zélandu. Osmatřicetiletý Kane Te Tai padl v bojích u Bachmutu. Jen před několika dny na sebe upozornil světová média, když natočil záchranu vyhublého ukrajinského spolubojovníka z ruského zajetí.
  9:36

Zprávy o smrti veterána z Afghánistánu se objevily už před několika dny, ve čtvrtek je potvrdilo novozélandské ministerstvo zahraničí. Rodina si o něj dělala obavy od pondělí, kdy přestal přispívat na sociální sítě, kde byl velmi aktivní a populární. Okolnosti smrti se vyjasňují, údajně padl v bojích u Bachmutu.

Na Ukrajinu ho prý vedla jeho celoživotní touha pomáhat slabším. „Radost jsem z toho neměla. Ale je to dospělý chlap, tak co jsme mohli dělat. Celá rodina ho od toho odrazovala. Můj syn byl ale velmi složitá povaha, vždy byl dost komunitně založený,“ uvedla pro The New Zealand Herald jeho matka Ngaire Te Tai.

Jak poznamenává The Guardian, Kane Te Tai díky svým fotkám a nahrávkám z bojiště pro řadu lidí představoval symbol novozélandského zapojení v ukrajinském odporu proti ruské agresi. Před odjezdem na Ukrajinu dal řadu rozhovorů, na Instagramu a Facebooku ho sledovaly tisíce lidí.

Nedávno svět obletělo video, které natočil při obsazení ruských pozic nedaleko Bachmutu. Ve sklepě jednoho domu objevil zraněného a vysíleného spolubojovníka Oleksandra Gordějeva, který v nepřátelském zajetí přežil 42 dní. Celou dobu ležel mrtvými kamarády a pil vodu z louží. Když Oleksij uslyšel angličtinu a poznal hlas spolubojovníka z druhého konce světa, začal volat: „Nový Zéland je tady!“

15. března 2023

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!