Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

Svět

  6:32
Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a žloutenky. Podle serveru RBK Ukrajina na to upozornil ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško. Při odstávkách elektřiny bývají narušovány i dodávky vody.

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ljaško řekl, že Ukrajina je v podobně kritické situaci jako po loňském zničení Kachovské přehrady na řece Dněpr. Hrozí šíření infekčních nemocí vodou. Hygienici loni i letos zaznamenali zvýšený výskyt ohnisek virové hepatitidy typu A, které se říká nemoc špinavých rukou. Přibylo také případu průjmových onemocnění, která nemají jasnou příčinu. Úřady proto bedlivěji sledují epidemiologickou situaci, aby včas odhalily možné případy cholery.

Podle Ljaška je v současnosti největší hrozbou šíření infekčních nemocí, které se přenášejí v důsledku špatné hygieny. Vyzval lidi, aby ani v situaci, kdy je Ukrajina ve válce, nezapomínali na očkování.

RBK připomíná, že loni se podezření na choleru objevila v Záporožské a Černihivské oblasti, žádné ohnisko ale hygienici nezjistili.

Ruská armáda další rozsáhlý úder proti ukrajinské energetické infrastruktuře podnikla v noci ze středy na čtvrtek. Šlo o sedmý takový masivní útok za poslední tři měsíce.

Autoři: ,