20. září 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Proti rozpínavému Rusku’. Ukrajina plánuje největší letecké cvičení v historii, dorazí americké drony i stíhačky

Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

KYJEV/PRAHA Letectvo Spojených států amerických a dalších osmi zemí se bude příští měsíc podílet na největším nezávislém leteckém cvičení na Ukrajině. Cílem cvičení má být prohloubení regionální bezpečnosti i zlepšení spolupráce mezi členy Severoatlantické aliance a Ukrajinou.

Oznámení o mezinárodním cvičení s názvem „Čistá obloha“ přišlo jen pár dní poté, co ukrajinské ministerstvo obrany ohlásilo plán na založení nové námořní armády v Azovském moři. 

Cílem cvičení má být podle amerického armádního deníku Stars and Stripes zajištění protiváhy v oblasti proti „rozpínavému“ Rusku. Podle odborníků však jde jednoznačně o demonstraci síly po rusko-čínském cvičení Vostok 2018.

„Americké vojenské složky plánují na Ukrajinu v rámci cvičení poslat 450 vojáků ze základen v USA i Evropě,“ uvedl v úterý mluvčí americké armády v Evropě. Podle něj se bude přímo na cvičení podílet 250 pilotů a servisních techniků, zbytek zaměstnanců se bude v podpůrných rolích.

Bombardér B1-B přelétá v doprovodu stíhaček F-16 a F-15 nad Korejským...
Do cvičení Východ 2018 se podle oficiální zprávy armádního velení zapojí i 36...

„Čistá obloha“ je jen jedním z několika mnohonárodnostních cvičení, které se v průběhu letošního roku na Ukrajině odehrály. Všechny tyto akce mají podle amerického ministerstva obrany ukázat na to, že NATO je jednotné a podporuje Ukrajinu, přestože není členem Aliance.

Spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a Kyjevem evropské státy nejvíce prohloubily v posledních letech po invazi ruské armády na Krymský poloostrov. Bývalý velitel amerických vojenských jednotek v Evropě Ben Hodges uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz, že to bylo velmi složité období.

„Komplikované bylo hlavně přesvědčit evropské i americké lídry, že Rusko není partner, ačkoliv bychom to chtěli. A také to, že Rusko reaguje pouze na sílu, kterou musíme ukázat, aby Rusové neměli pocit, že nezareagujeme na podobnou krizi jinde,“ sdělil Hodges s tím, že spolupráce s Ukrajinou od krize pokračuje velice dobře.

Cvičení „Čistá obloha“ by se celkem mělo zúčastnit na tisíc příslušníků armád Ukrajiny, Spojených států, Belgie, Dánska, Estonska, Nizozemska, Polska, Rumunska a Velké Británie. Akce bude probíhat převážně na letecké základně Starokosťantyniv nacházející se přibližně 240 kilometrů jihozápadně od Kyjeva.

Vojenské letadlo C-130 Hercules

Vojenské letadlo C-130 Hercules

Za USA se budou na cvičení podílet i členové letecké národní gardy, což není neobvyklé. Například Kalifornské letectvo národní gardy letos oslaví 25 let od začátku spolupráce s ukrajinskými vojenskými složkami. I proto budou na „Čisté obloze“ k vidění stíhačky F-15C, nebo transportní letoun C-130J Super Hercules z kalifornského letectva. Dále pak stratotankery KC-135s, nebo drony Reaper MQ-9.

Mezinárodní letky se budou soustředit především na ochranu vzdušného prostoru, zadržení letadel, kyberobranu, vyzvednutí v vojenského personálu i lékařské evakuace.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!