Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zemětřesení na ukrajinské obraně. Zelenskyj se chystá odvolat Reznikova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s dnes už bývalým ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem (27. února 2022) foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli sdělil, že požádá parlament o odvolání ministra obrany Oleksije Reznikova a na jeho místo navrhne Rustema Umerova, šéfa hlavního ukrajinského privatizačního fondu. Toto oznámení, které učinil ve svém pravidelném večerním videoposelství k národu, připravuje půdu pro největší otřes ukrajinského obranného aparátu během války, poznamenala agentura Reuters.
  22:13

„Rozhodl jsem se vyměnit ministra obrany Ukrajiny. Oleksij Reznikov má za sebou více než 550 dní plnohodnotné války,“ informoval Zelenskyj přes Facebook. „Domnívám se, že ministerstvo potřebuje nové přístupy a jiné formáty interakce jak s armádou, tak s celou společností,“ dodal.

Změnu ministra obrany musí schválit parlament, ale je pravděpodobné, že ji podpoří většina zákonodárců. Zelenskyj očekává, že následně schválí Umerovovo jmenování.

Umerov, 41letý bývalý zákonodárce, který je původem krymský Tatar, stojí v čele ukrajinského Fondu státního majetku od září 2022. Hrál roli v citlivých válečných jednáních, například o dohodě o vývozu obilí přes Černé moře.

Reznikov vede ministerstvo obrany od konce roku 2021. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 opakovaně naléhal na své západní spojence, aby Kyjevu poskytli těžkou techniku, a umožnili tak zahájit další protiofenzivu proti Rusku. V průběhu konfliktu se stal jednou z nejvýraznějších tváří ukrajinského odporu proti ruským invazním silám.

Ukrajinským ministerstvem obrany ale na začátku letošního roku otřásly korupční skandály, které vedly k propuštění několika vysoce postavených představitelů. Aféru odstartovaly informace ukrajinských médií, která psala o podezření na předražené nákupy stravy pro vojáky. Reznikov pochybení odmítl, ale slíbil záležitost prošetřit a dodal, že resort má „nulovou toleranci“ vůči korupci.

Kdo stál doposud v čele obrany? Výrazná tvář ukrajinského odporu i ambiciózní právník

Oleksij Reznikov se narodil 18. června 1966 ve Lvově v rodině profesora a neuroložky. Mezi lety 1984 a 1986 sloužil v sovětském letectvu, ze služby si odnesl jednu ze svých zálib, skákání padákem. Po vojně dokončil studium práv v rodném Lvově, poté si založil vlastní právnickou kancelář, která později fúzovala s prestižní mezinárodní firmou. V roce 2004 například zastupoval prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, který napadl průběh voleb. Nejvyšší soud nakonec nařídil volby opakovat a v opakované volbě Juščenko zvítězil.

Vlastní politickou kariéru zahájil Reznikov v roce 2014. Uspěl v komunálních volbách v Kyjevě a stal se náměstkem primátora. Od té doby zastával řadu pozic v komunální i celostátní politice.

Ministrem obrany se byl jmenován v prosinci 2021, tedy pouhé tři měsíce předtím, než Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Resort obrany vedl po celou dobu konfliktu a stal se jednou z nejvýraznějších tváří ukrajinského odporu proti ruským invazním silám. Významnou roli sehrál zejména ve vyjednávání o vojenské pomoci se západními spojenci.

Dva dny po ruském vpádu na Ukrajinu dostal Reznikov od svého ruského protějšku nabídku na přijetí kapitulace, na kterou odpověděl: „Ano, jsem připraven kapitulaci přijmout. Tu ruskou.“ A letos v lednu zase prohlásil, že Ukrajina je „de facto“ součástí NATO, a „de iure“ se součástí NATO brzy stane.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!