Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina popřela, že sestřelila systémem Patriot ruský hypersonický Kinžal

Letoun MiG-31 ruské armády se střelami Kinžhal na snímku z letecké základny v Sýrii v červnu 2021 foto: AP

Ukrajinské vzdušné síly popřely informace o čtvrtečním sestřelení ruské balistické střely nad Kyjevem. Některá ukrajinská média před tím s odvoláním na server Defense Express napsala, že ukrajinské armádě se možná podařilo poprvé zlikvidovat ruskou hypersonickou střelu Ch-47 Kinžal. Podle Defense Express se to zřejmě povedlo pomocí systému protivzdušné obrany Patriot, který Ukrajině dali západní spojenci.
  14:48aktualizováno  15:09

„Možnost jejich použití existovala, ale balistické střely nebyly zaznamenány,“ uvedl mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat, který podle webu Suspilne reagoval na zprávy o sestřelení kinžalu a také dřívější informace kyjevské vojenské správy o tom, že ruské invazní síly v noci na čtvrtek vyslaly na metropoli vedle bezpilotních letounů také zřejmě balistické rakety, které protivzdušná obrana sestřelila. Více se nechtěl vyjadřovat.

O první možné likvidaci nadzvukové ruské rakety informovala ukrajinská média s odvoláním na web Defense Express, který zároveň upozornil, že zpráva o likvidaci kinžalu nebyla oficiálně potvrzena.

Ve svém textu zveřejnil rovněž snímky, na kterých jsou podle něj trosky střely, kterou údajně ruské invazní síly na Ukrajinu vypálily ve čtvrtek v noci.

Konkrétně je na nich vidět přední část se stopami destrukce. Soudě podle fotografie dopadly trosky bez hlavice na stadion na území metropole, napsal dříve RBK-Ukrajina. Z fotografií je podle ní patrné mimo jiné to, že hlavici se podařilo zneškodnit ještě ve vzduchu.

Střely Kinžal jsou součástí řady hypersonických zbraní, které ruský prezident Vladimir Putin představil v roce 2018, kdy zároveň řekl, že mohou zasáhnout téměř jakékoliv místo a světě a vyhnout se protiraketovému štítu Spojených států.

Na Ukrajině Rusko kinžaly použilo několikrát, podle dřívějších informací agentury Unian například při loňském srpnovém úderu na vojenské objekty ve Vinnycké oblasti. Velení ukrajinských vzdušných sil v minulosti připustilo, že dostupné prostředky ukrajinské protivzdušné obrany neumožňovaly tyto rakety efektivně odhalit a zničit.

Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát rychleji než zvuk a jsou vzhledem k rychlosti a manévrovacím schopnostem obtížně sledovatelné a zachytitelné. Kinžal má podle ruské armády dolet 2000 kilometrů a podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua je schopen letět rychlostí přes 10 machů, tedy dokonce desetkrát rychleji než zvuk.

Autoři: ,