Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina poslala drony na anektovaný Krym. Rusové útoky odrazili

ilustrační snímek foto: AP

Ukrajina zaútočila více než deseti drony na Ruskem anektovaný Krym, píše Reuters s odvoláním na Moskvou dosazenou správu na tomto ukrajinském poloostrově. Protiletecké obraně se podle ní podařilo všechny útoky odrazit. Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho je situace okolo Záporožské jaderné elektrárny stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná.
  8:05aktualizováno  8:56

Tři drony podle proruských úřadů směřovaly proti Sevastopolu, kde před týdnem po útoku bezpilotního letounu vzplál zásobník s palivem. Tentokrát zde nejsou hlášeny žádné škody, i když podle agentury Ukrinform bylo ve městě slyšet výbuchy.

Jestli drony způsobily škody v dalších částech Krymu, není podle Reuters zatím jasné.

Jak agentura poznamenává, útoků na Ruskem okupované oblasti - a zejména Krym - v posledních dvou týdnech přibylo. Ukrajina, aniž by potvrzovala, že za útoky stojí, tvrdí, že ničení ruské infrastruktury je přípravou na pozemní ofenzivu.

V přístavu Sevastopol před týdnem hořel velký zásobník paliva pro plavidla ruské Černomořské flotily. Požár zřejmě způsobil útok bezpilotního letounu.

Oheň zničil více než deset nádrží s ropnými produkty o kapacitě asi 40 tisíc tun, které byly určené pro ruskou Černomořskou flotilu, jež má v přístavu základnu, řekl serveru RBK-Ukrajina mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.

Situace u Záporožské elektrárny je nebezpečná

Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují ruské síly, je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v sobotu šéf MAAE Rafael Grossi. Podle Reuters Grossi požaduje přijetí opatření, která zajistí bezpečnost provozu

„Jsem nesmírně znepokojen velmi reálnými riziky pro jadernou bezpečnost, kterým elektrárna čelí. Musíme jednat hned, abychom zabránili hrozbě vážné jaderné havárie a s ní spojeným důsledkům pro obyvatelstvo a životní prostředí,“ uvedl Grossi v prohlášení na webu svého úřadu.

Reagoval tak na informace, podle kterých šéf ruské okupační správy záporožského regionu, který leží na jihu Ukrajiny, ohlásil evakuaci části obyvatel 18 obcí ležících v blízkosti fronty zřejmě v souvislosti s očekávanou ukrajinskou protiofenzivou. Evakuovat se mají mimo jiné obyvatelé Enerhodaru, který leží právě u Záporožské jaderné elektrárny.

Ukrajinský generální štáb v dnešní ranní situační zprávě informuje, že „ruští okupanti evakuují obyvatele z dočasně okupovaného Enerhodaru k Berďansku a Primorsku do rekreačních objektů“. Rusové podle generálního štábu odvážejí lidi, kteří mají ruské pasy. Přednost mají ti, kteří ruské občanství přijali v prvních měsících poté, co ruská armáda loni na přelomu zimy a jara tuto část Ukrajiny obsadila.

Exilový starosta okupovaného Melitopolu Ivan Fedorov na síti Telegram napsal, že evakuace je příliš rychlá a že na kontrolním stanovišti Čonhar na hlavní silnici z Melitopolu na Krym se tvoří dlouhé fronty.

Záporožské jaderné elektrárny, největší jaderné elektrárny v Evropě, se Rusko zmocnilo nedlouho po začátku invaze svých vojsk na Ukrajinu z února loňského roku. Grossi elektrárnu naposledy navštívil v březnu, kdy se přes rozhovory s oběma stranami konfliktu snažil zajistit dohodu na bezpečném provozu elektrárny. Opakovaně také varoval před nebezpečím vojenských operací v blízkosti elektrárny.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...