Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina by měla odevzdat část území, naznačil Kissinger. Rusko označil za nepostradatelnou část Evropy

Bývalý ministr zahraničí Spojených států Henry Kissinger, držitel Nobelovy ceny za mír a světoznámý diplomat. foto: Reuters

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger rozhněval ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu ukrajinské představitele. Naznačil totiž, že by se Kyjev měl vzdát části svého území, které si nárokuje Rusko. Varoval též před pokračováním války s Ruskem. Ukrajinští představitelé jeho slova odmítli.
  18:22

„Vyjednávání musí začít v následujících dvou měsících, jinak nastanou dramatické změny a vznikne napětí, které nebude jednoduché překonat. Ideálně by se hranice měla vrátit k statusu quo ante (stavu před konfliktem),“ řekl Kissinger. Mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem jsou nyní pozastavená.

Ukrajina by se v mírových rozhovorech měla podle Kissingera vrátit ke stavu před 24. únorem, tedy před začátkem ruské invaze. Rusko mělo tehdy pod kontrolou ukrajinský poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 a neformálně i část Doněcké a Luhanské oblasti, kde vznikly samozvané proruské republiky.

Rusko v jednáních Ukrajinu žádá, aby uznala, že Krym je ruský a že separatistické oblasti jsou nezávislé. Ukrajina považuje Krym i části Doněcké a Luhanské oblasti za vlastní oblasti násilně a neoprávněně uzmuté Rusy a proruskými rebely.

„Pokračovat s válkou i za tento bod by už nebylo o svobodě Ukrajiny, ale o nové válce proti Rusku,“ řekl v pondělí podle listu The Telegraph Kissinger. Rusko označil za nepostradatelnou část Evropy, která pomáhá vyvažovat zdejší mocenské struktury. Účastníky WEF také 98letý diplomat varoval, že ponižující porážka Ruska může vést k širší destabilizaci.

Ukrajinští činitelé takovou podmínku míru odmítají a požadují navrácení všech území zpátky Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pondělí rovněž vystoupil na WEF, dříve uvedl, že jeho země přijme jen úplné stažení ruských vojsk a to, že se Moskva vzdá nároku na všechna ukrajinská území.

„Tak jednoduše, jak Kissinger navrhuje odevzdat kus Ukrajiny, aby zastavil válku, tak by dovolil postoupit Polsko a Litvu,“ napsal na Twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. „Je dobře, že Ukrajinci v zákopech nemají čas ‚panikářům z Davosu‘ naslouchat. Mají trochu moc práce s obranou svobody a demokracie,“ dodal poradce.

S odevzdáním území nesouhlasí ani Ukrajinci, vyplývá ze zveřejněného průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS). Převážná většina (82 procent) Ukrajinců podle něj odmítá, aby Ukrajina postoupila Rusku jakoukoliv část území ve snaze dosáhnout co nejrychleji míru, a to i za cenu ohrožení nezávislosti a dlouhého konfliktu. Opačný názor, tedy že by Moskva měla výměnou za mír a nezávislost získat některé z ukrajinských území, zastává deset procent oslovených.

Henry Kissinger je považován za jednoho z nejvýznamnějších tvůrců americké zahraniční politiky v jejích novodobých dějinách. Za svou roli při ukončování vietnamské války dostal Nobelovu cenu míru. Oceněn byl i Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Je též ale vnímán jako velmi kontroverzní postava. Kritici jej osočují, že jeho strategií ve Vietnamu bylo bombardovat „všechno, co se hýbe“ a z podpory nedemokratických režimů bez ohledu na lidská práva.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat