Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dron odhalil horor na bojišti. Rusové uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Svět

  18:20
Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky z dekapitace zajatého vojáka. V Doněcké oblasti na východě Ukrajiny odhalila kamera průzkumného dronu uříznutou nebo uťatou hlavu ukrajinského vojáka. Nejedná se podle Ukrajiny ovšem o první případ. Rusko bylo již dříve obviněno z páchání válečných zločinů na zajatcích.

Kyjev obvinil ruské invazní síly z utětí hlavy ukrajinskému vojákovi. (18. června 2024) foto: Telegram

Ukrajina získala informaci, že velitelé jedné z ruských jednotek ve Volnovašském okrese nařídili podřízeným, aby ukrajinské vojáky nebrali do zajetí, ale krutě je zabili, cituje ukrajinská prokuratura na Telegramu Kostina. Moskva se k obvinění nevyjádřila.

Ukrajinská generální prokuratura uvádí, že ukrajinská armáda objevila během leteckého průzkumu na jedné z bojových pozic v Doněcké oblasti obrněné vozidlo ukrajinských ozbrojených sil a na něm hlavu ukrajinského vojáka. Zprávu úřad doplnil fotografií vozidla, která je částečně rozmazaná v místech kapoty vozu.

„Je to strašlivé barbarství, které nemá v 21. století místo,“ uvedl ukrajinský generální prokurátor. „Je to další důkaz, že válečné zločiny, které páchá agresor, nejsou ojedinělé incidenty, ale plánovaná strategie ruského režimu,“ dodal Kostin, podle něhož ukrajinské úřady zjišťují okolnosti případu a vyšetřují ho na základě podezření z porušení zákonů a zvyklostí války v kombinaci s úkladnou vraždou.

„Takové jednání představuje hrubé porušení článků Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci a Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám o ochraně oběti mezinárodních ozbrojených konfliktů,“ dodala prokuratura.

Agentura AFP, která na obvinění Rusů z utětí hlavy ukrajinského vojáka upozorňuje, podotkla, že nebyla schopna tvrzení Kyjeva nezávisle ověřit.

Bití, popravy a mučení

Ukrajinská agentura Unian v souvislosti s touto zprávou poznamenala, že ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec už dříve obvinil ruské invazní jednotky z páchání válečných zločinů na ukrajinských zajatcích. „Případy poprav, bití nebo mučení našich válečných zajatců, které se dostanou na veřejnost, jsou jen malou částí údajů, které dostávám každý den,“ řekl ochránce lidských práv.

Kyjev dlouhodobě obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů, což Moskva popírá. Loni v dubnu se internetem šířilo mimořádně násilné video, na němž muž v uniformě s bílou páskou na ruce – které na Ukrajině používá ruská invazní armáda – uřízl hlavu živému člověku v uniformě s ukrajinskými znaky.

Upozornila na něj světová média, která zároveň podotkla, že nemohla potvrdit pravost nahrávky. Ukrajinská média tehdy uvedla, že ruští vojáci takto zavraždili ukrajinského válečného zajatce. Kreml reagoval slovy, že video je „strašné“ a je třeba ověřit jeho pravost.

6. března 2023

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...