Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Ukrajinský snajpr zlomil rekord. Rusa zastřelil na 3,8 kilometru

Svět

  15:59
Světový rekord si připsal nejmenovaný příslušník ukrajinských speciálních sil, který na frontě z odstřelovačské pušky zabil ruského vojáka vzdáleného 3 800 metrů. Informoval o tom ukrajinský generální štáb.

„Odstřelovači SBU přepisují pravidla světové střelby a demonstrují schopnosti efektivně pracovat na fantastické vzdálenosti,“ cituje portál RBC.ua z tiskového oznámení generálního štábu. Ten zprávu doplnil videem, na kterém je patrný zásah ruského vojáka a zděšení jeho spolubojovníků.

Odstřelovač z řad speciální jednotky Alfa rekord překonal puškou Volodar Obriju (Vládce obzoru) z produkce kyjevské zbrojovky Majak. Šestnáct kilogramů těžká zbraň byla vyvinutá na základě zkušeností předních ukrajinských snajprů a za účasti britských a amerických expertů. Díky velkým nábojům ráže 12,7 × 114 mm ji lze použít i proti lehce obrněným vozidlům.

Válka na Ukrajině

Dosavadní rekord držel příslušník kanadských speciálních jednotek, který před pěti lety v Iráku na vzdálenost 3 540 metrů zlikvidoval bojovníka Islámského státu. Podle dobové zprávy portálu Globe and Mail tehdy střela z pušky McMillan TAC-50 letěla k cíli deset sekund.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...