Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

Svět

  8:50aktualizováno  23:14
Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na Krymu pak podle ruských úřadů útočila střelami dlouhého doletu ATACMS. Ty zranily až 150 lidí a nejméně čtyři lidé zahynuli, tvrdí Rusko. To z útoku obvinilo Spojené státy, a to kvůli dodávkám střel. Také Moskva v neděli v noci na Ukrajinu útočila, a to raketami až nad Kyjevskou oblastí.

Podle agentury Interfax v neděli Moskvou dosazený gubernátor města Michail Razvožajev původně hovořil o pěti obětech. „Byli zabiti čtyři lidé, včetně dvou dětí; 151 lidí vyhledalo lékařskou pomoc, 82 bylo hospitalizováno,“ napsal Razvožajev na telegramu. Dříve informoval o pěti mrtvých a 124 zasažených lidech. Nyní dodal, že osobně objížděl nemocnice se zraněnými a zajišťoval poskytnutí potřebné pomoci. Už dříve Razvožajev rovněž řekl, že lidé mají různě závažná zranění způsobená šrapnely.

Podle ruského ministerstva obrany Ukrajina útočila americkým systémem s řízenými střelami dlouhého doletu ATACMS. Odpálila údajně pět raket tohoto typu, přičemž čtyři byly sestřeleny. „Další raketa se vlivem akcí protivzdušné obrany odchýlila od svého kurzu a explodovala nad městem,“ dodalo ministerstvo.

Resort dále tvrdí, že Ukrajina udeřila na „civilní infrastrukturu města Sevastopol taktickými raketami ATACMS dodanými Spojenými státy a vybavenými kazetovými hlavicemi“.

„Zodpovědnost za úmyslný raketový útok na civilisty v Sevastopolu nese především Washington, který dané zbraně Ukrajině dodal, a také kyjevský režim,“ uvedlo později ruské ministerstvo obrany na telegramu. „Všechna letová zadání v amerických operačně-taktických raketách ATACMS zadávají američtí specialisté na základě vlastních údajů satelitní rozvědky USA,“ napsalo ruské ministerstvo. Podle serveru Meduza také pohrozilo, že útok nezůstane bez odezvy.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. V únoru roku 2022 podniklo na Ukrajinu rozsáhlou invazi, kterou sousední země z části odrazila a zastavila, řadu ukrajinského území ovšem Rusové - zejména na východě a jihu Ukrajiny - obsadili a okupují ho. Západ včetně USA poskytuje Kyjevu zbraně, aby se ruské vojenské agresi mohl bránit.

V pátek server Politico napsal, že Washington povolil Ukrajině používat jím dodané zbraně kdekoliv v příhraničních regionech Ruska, odkud ruská armáda útočí na ukrajinské území. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nicméně nezrušila omezení, která Ukrajině zakazují použití systémů ATACMS k úderům na ruské území, napsala v sobotu agentura AP s odkazem na tři americké činitele.

USA podle této agentury začaly Ukrajině poskytovat střely ATACMS tento rok s pravidly - včetně toho, že nemohou být použity k úderům uvnitř Ruska, ale pouze na svrchovaném ukrajinském území, což zahrnuje i regiony zabrané Rusy.

Gubernátor předtím uvedl, že ruská protivzdušná obrana „útok střelami“ odrazila a zničila ve vzduchu pět cílů. „Ale trosky ze sestřelených terčů spadly na pobřežní zóny,“ dodal Razvožajev.

Mnoho obětí se podle místních úřadů slunilo na městské pláži v severní části Sevastopolu, když na zem padaly trosky střel. Podle agentury DPA existují záběry hořícího soukromého domu v příslušné městské části. Mobilizována byla všechna lékařská zařízení, aby mohla pečovat o zraněné, uvedl Razvožajev.

Přístavní město Sevastopol je často terčem ukrajinských útoků, zejména proto, že tu má hlavní velitelství a základnu ruská Černomořská flotila. Krym je rovněž důležitým logistickým uzlem pro ruskou armádu.

Drony zabíjely v Belgorodské oblasti

Nejméně 23 ukrajinských dronů bylo zničeno v neděli nad Brjanskou oblastí, která hraničí se severem Ukrajiny, uvedl na platformě Telegram gubernátor oblasti Alexandr Bogomaz. Ruská protivzdušná obrana také zničila drony nad Smolenskou oblastí, uvedl gubernátor Vasilij Anochin.

Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že nad Brjanskou, Smolenskou, Lipeckou a Tulskou oblastí ruská protivzdušná obrana sestřelila dohromady 33 ukrajinských dronů. O materiálních škodách gubernátoři nehovoří. V Lipecké oblasti zazněly výstražné sirény.

V Belgorodské oblasti pak drony zabily jednoho člověka a další tři byli zraněni.

Reuters se nepodařilo tvrzení gubernátorů ověřit a Ukrajina věc nekomentovala.

Rakety nad Kyjevskou oblastí

Rusko v noci na neděli odpálilo na Ukrajinu tři raketové střely. Ukrajinské obranné systémy zničily dvě z nich nad Kyjevskou oblastí, informoval podle Reuters velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk na platformě Telegram. Neupřesnil však, co se stalo s třetí střelou.

Padající trosky zranily dva lidi, které však nebylo nutné hospitalizovat, uvedl na Telegramu šéf správy Kyjevské oblasti Ruslan Kravčenko. Trosky rovněž poničily šest několikapodlažních domů a více než 20 soukromých domů, dodal Kravčenko. Kromě toho byly v oblasti poničeny jedna benzinová pumpa, lékárna, kancelářská budova a tři automobily.

Kyjev, okolní oblast a několik dalších ukrajinských oblastí ráno zažilo zhruba jednohodinové letecké poplachy, které začaly ve 4:50 místního času (2:50 SELČ). Svědci Reuters v té době slyšeli několik výbuchů v Kyjevě a okolí. Údajně zněly jako zásahy vzdušných zbraní protivzdušnými obrannými systémy.

Sobotní ruské útoky na druhé největší ukrajinské město Charkov zabily dva lidi a dalších 53 zranily, uvedli dnes ukrajinští záchranáři po prohledání zasažených míst. Ukrajinské úřady předtím hovořily o třech mrtvých a více než 50 raněných.

Šéf oblastní správy částečně okupované východoukrajinské Doněcké oblasti Vadym Filaškin informoval, že sobotní ruské útoky v regionu zabily dva lidi a další čtyři zranily.

Autoři: ,