Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruské síly postoupily v okolí Bachmutu. Potřebujeme munici, naléhá Zelenskyj

Ukrajinský voják střílí na frontové linii u Bachmutu v Doněcké oblasti. (24. března 2023) foto: ČTK

Ukrajině se daří stabilizovat situaci u města Bachmut na Donbase. V sobotu to uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, američtí analytici ale hovoří o drobných územích ziscích ruských sil. Podle ukrajinského prezident Volodymyra Zelenského Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice.
  9:03aktualizováno  14:07

Ze všech úseků fronty na východě Ukrajiny je podle Zalužného situace u Bachmutu nejsložitější. „Díky obrovskému úsilí obranných sil se nám daří situaci stabilizovat,“ uvedl Zalužnyj v příspěvku na Facebooku, v němž informoval o telefonátu se šéfem britské armády Tonym Radakinem.

Britské ministerstvo obrany ve své ranní svodce napsalo, že ruský útok na Bachmut se z velké části zastavil. „Je to pravděpodobně především důsledkem krajního vyčerpání ruských sil. Ukrajina při své obraně rovněž utrpěla velké ztráty,“ uvedlo ministerstvo obrany v Londýně.

Ke zhoršení situace z pohledu Ruska zřejmě přispělo také napětí, které v nyní panuje mezi regulérní armádou a žoldnéřskou Wagnerovou skupinou.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že Rusko zřejmě nyní upře svou operační pozornost na Avdijivku jižně od Bachmutu a také na severní sektor mezi městy Kreminna a Svatove. „To naznačuje celkový návrat k defenzivnějšímu operačnímu pojetí po nepřesvědčivých výsledcích pokusů o vedení všeobecné ofenzívy od ledna 2023,“ dodalo ministerstvo.

Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině uvádí, že ruské síly pokračují v útocích na Bachmut a v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky.

Podle amerických analytiků Rusové postoupili jihozápadně od Bachmutu směrem k silnici spojující obléhané město s nedalekým Časiv Jarem a Kosťantynivkou. Určitých územních zisků dosáhly ruské síly také severozápadně od Bachmutu a v severní části města samotného. Ukrajinská armáda v rámci jednoho z protiútoků naopak zřejmě dobyla jeden úsek dálnice směřující z Bachmutu do Slovjansku.

Generální štáb ukrajinské armády v sobotu oznámil odražení 59 útoků na pěti frontových úsecích. Podle něj Rusové pokračují v útocích na Bachmut a okolní vesnice, ostřelovány byly také obce ležící dále od fronty. Neúspěšné útoky provedly ruské síly také v okolí Avdijivky, Marjinky či Vuhledaru.

Rusové denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci, říká Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu japonskému deníku Jomiuri šimbun řekl, že Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu.

„Situace na frontě na východě Ukrajiny momentálně není dobrá kvůli nedostatku munice,“ uvedl prezident, podle kterého ruské síly denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci.

„Za takových podmínek naše vojáky nemůžeme vyslat,“ uvedl Zelenskyj, podle nějž se protiofenziva neobejde bez těžkých zbraní včetně stíhaček. „Čekáme na munici od našich partnerů,“ dodal s tím, že Ukrajina mezitím na útok připravuje své vojáky.

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj tento týden uvedl, že Ukrajina se chystá využít velkých ztrát a celkové vyčerpanosti ruských sil. Možnost ukrajinské protiofenzivy v nadcházejících dnech či týdnech zmiňují také některé ruské zdroje.

Státy Evropské unie se začátkem týdne shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřeleckých granátů. Dohoda má pomoci také k nezbytnému navýšení výroby v evropských zbrojovkách.

8. března 2023

Autoři: ,