Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

První ruský voják čelí soudu za znásilnění, ženě zavraždil manžela

Ruský voják Michail Romanov podezřelý ze znásilnění Ukrajinky. foto: Profimedia.cz

Na Ukrajině ve čtvrtek začal první soudní proces s ruským vojákem obviněným ze znásilnění Ukrajinky za ruské invaze. Podezřelý Michail Romanov není v ukrajinském zajetí, a tak bude souzen v nepřítomnosti. Romanov měl v březnu znásilnit ženu před jejím synem a zavraždit jejího manžela. Podobných soudů zřejmě budou následovat desítky.
  20:24

Romanov je obžalován z toho, že 9. března ve vsi Bohdanivka u Kyjeva opakovaně znásilnil třiatřicetiletou ženu poté, co spolu s dalším ruským vojákem zastřelil jejího manžela Oleksije. Poté oba vojáci nejprve odešli, ale následně se dvakrát vrátili, aby ženu znásilnili, uvádí soudní spis.

Totožnost druhého vojáka se nepodařilo zjistit. Ruské ministerstvo obrany dosud neodpovědělo na žádost agentury Reuters o vyjádření, obžalovaného vojáka se nepodařilo zastihnout. Moskva opakovaně popřela, že by se ruští vojáci na Ukrajině dopouštěli válečných zločinů.

Není jasné, jak bude dvaatřicetiletý Romanov u soudu právně zastoupen. „Oběť požádala, aby se proces konal za zavřenými dveřmi, jelikož se chce vyhnout zveřejnění detailů o sobě a své rodině,“ řekla prokurátorka Oksana Kaljusová po čtvrtečním předběžném slyšení u kyjevského soudu.

Server Meduza, který popsal zvěrstva v Bohdanivce, uvedl, že Romanov pochází z města Plast u Čeljabinska na Urale. S manželkou a dítětem žil v Čebarkule, kde jsou posádkou jednotky 90. tankové divize.

V jednom z jejích pluků slouží na základě kontraktu s armádou. Divize byla stažena od Kyjeva a znovu nasazena do bojů v Donbasu na východě Ukrajiny. Přesnější informace o Romanovovi se novinářům v otevřených zdrojích nepodařilo vypátrat.

Ukrajina doufá v zadržení v jiné zemi

Ukrajinské úřady se podle Kaljusové domnívají, že se Romanov nachází v Rusku. A zatímco tam být zatčen nemůže, mohl by být zadržen v jiné zemi a předán Ukrajině, pokud tedy bude shledán vinným, uvedla státní zástupkyně.

Prokurátor pracující na případech sexuálního násilí řekl Reuters, že vyšetřoval více než padesátku takových případů, ale že skutečný počet násilností spáchaných ruskými vojáky po vpádu na Ukrajinu z 24. února bude nejspíše mnohem vyšší.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) k 3. červnu evidoval 124 obvinění ze sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem - 97 z nich se týká žen a dívek, 19 mužů, sedm chlapců a v jednom případě není pohlaví určeno. Ověřování těchto případů pokračuje,

Hodně obětí se podle úřadů, aktivistů a lékařů bojí či se nechce obrátit na policii a prokuraturu. Obávají se případné ruské pomsty či toho, že budou v očích sousedů poznamenány.

Ukrajina tvrdí, že vyšetřuje tisíce možných válečných zločinů spáchaných za 120 dnů války. Generální prokurátorka Iryna Venediktovová uvedla, že mnozí z podezřelých jsou v Rusku, ale někteří upadli do ukrajinského zajetí.

21. května 2022

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat