Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požádáme o urychlený vstup do NATO, řekl Zelenskyj. Jednat s Ruskem chce, ale bez Putina

Svět

  16:28aktualizováno  19:22
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho země podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance. Ukrajina podle jeho slov nebude jednat s Ruskem, dokud ruským prezidentem bude Vladimir Putin. Budeme jednat s novou hlavou státu, uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj. Mluvčí ruské diplomacie prohlásila, že si „dnes každý vybral svou cestu“.

„Ukrajina byla a je vůdčí silou ve snahách o jednání. Byl to náš stát, kdo Rusku vždy nabízel, aby souhlasilo se soužitím za rovných, čestných, důstojných a férových podmínek. Je zřejmé, že s tímto ruským prezidentem to není možné. On neví, co je důstojnost a čest. Jsme tedy připraveni vést dialog s Ruskem, ovšem za jiného ruského prezidenta,“ oznámil Zelenskyj.

Zelenskyj se tak vyjádřil jen krátce poté, co Putin v Kremlu oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto ukrajinských území k Ruské federaci.

Diktátor v projevu vyzval Ukrajinu, aby s Ruskem zasedla k jednacímu stolu. Varoval však, že se anektovaných území nevzdá a bude je bránit „všemi dostupnými prostředky“. Západ anexi odmítá, stejně jako výsledky lidových hlasování, která Rusové v okupovaných oblastech uspořádali a podle nichž tamní ukrajinští občasné s připojením k Rusku drtivě souhlasili.

Pokud jde o vstup Ukrajiny do NATO, Zelenského oznámení je obrat proti posledním měsícům. Ukrajinský prezident nejprve dlouho naléhal na členy NATO, aby Ukrajince přijali mezi sebe. A pak rezignovaně přiznal, že už se vzdal nadějí, že se tak někdy stane.

Podle něj bylo Kyjevu dáno na vědomí, že politika „otevřených dveří“ se Ukrajiny netýká. Ukrajina se nicméně později stala kandidátskou zemí alespoň na vstup do Evropské unie. A teď žádá znovu i o přijetí do NATO.

„Podepsáním žádosti Ukrajiny o urychlený vstup do NATO činíme rozhodující krok,“ uvedl Zelenskyj. „De facto jsme svou cestu do NATO už prošli. De facto jsme již prokázali kompatibilitu s aliančními normami. Pro Ukrajinu jsou reálné – reálné na bojišti a ve všech aspektech naší interakce,“ napsal Zelenskyj na Telegramu. „Ukrajina dnes podává žádost, aby tak učinila de iure,“ dodal.

Ukrajinští vojáci nakládají pásy ze zničeného obrněného transportéru, kteří Rusové zanechali u osvobozeného města Izjum. (24. září 2022)

Co přesně „urychlená“ žádost o vstup do NATO znamená, není zatím jasné, protože vstup nové země do NATO vyžaduje jednomyslnou podporu Aliance, poznamenala agentura AP.

Zelenskyj rovněž zopakoval svůj slib, že sjednotí celé ukrajinské území včetně toho, které nyní okupuje Rusko. „Území celé naší země bude osvobozeno od tohoto nepřítele – nejen nepřítele Ukrajiny, ale také samotného života, lidskosti, práva a pravdy,“ uvedl. Už ve čtvrtek varoval, že Ukrajina zareaguje „velmi tvrdě“ na pokus Ruska anektovat další části jejího území, a na pátek svolal mimořádné zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany.

„Byla projednána opatření, která je třeba přijmout k zajištění kolektivní bezpečnosti euroatlantického prostoru a Ukrajiny,“ stálo po jejím zasedání na oficiálních webových stránkách Zelenského. Mezi tato opatření by podle Kyjeva mělo patřit i zavedení strategie jaderného odstrašení proti Rusku ze strany ukrajinských spojenců.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová o ukrajinské žádosti o přijetí do NATO napsala, že „dnes si každý vybral svoji cestu“. „Krvaví řezníci, kteří zabíjejí ženy a děti, na smetiště NATO. A my do budoucnosti“.

Autoři: ,

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat