„Pokusy různých jednotek proniknout hluboko na území v kurském směru jsou mařeny,“ uvedl ruský resort obrany. Postupu ukrajinských sil podle něj brání kromě vojáků také údery letectva, raketových vojsk a dělostřelecká palba. Zástupce gubernátora oblasti Andrej Belostockij v televizi Pervyj kanal řekl, že ukrajinští vojáci ustupují. I podle něj ale boje pokračují.
Potvrzený rozsah a místa ukrajinského postupu v Kurské oblasti naznačují, že ukrajinské síly pronikly do nejméně dvou ruských obranných linií, píše ISW.
Cituje informovaný nejmenovaný ruský zdroj, podle kterého ukrajinští vojáci od začátku operace obsadili 45 kilometrů čtverečních Kurské oblasti. V České republice má podobnou rozlohu slezské město Krnov. Podle dalších ruských zdrojů Ukrajinci dobyli celkem jedenáct ruských obcí.
Ruské zdroje také uvedly, že ukrajinští vojáci obsadili v Sudži stanici, která je součástí sítě zajišťující přepravu plynu do Evropy.
Podle ISW geolokalizované snímky ukazují, že Ukrajinci zajali na kontrolním stanovišti v Sudži přes 40 Rusů. V Sudži je poslední funkční tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.
Telegramový kanál Rybar, který má vazby na ruskou armádu v noci na čtvrtek napsal, že situace v regionu je složitá. „Částečně se však – alespoň soudě podle kusých informací – podařilo zastavit nájezdy nepřátelských diverzních a průzkumných skupin a zabránit jejich dalšímu rozsáhlému postupu,“ uvádí Rybar. Ukrajinské jednotky však podle něj obsadily západní část Sudži, převzaly kontrolu nad silnicemi v jejím okolí a ve městě se bojuje. Tyto informace však nejsou nezávisle potvrzené, podotkl server Meduza.
Ruský proválečný kanál Dva majora, který je podle Meduzy kritický k ruskému ministerstvu obrany, uvádí, že ukrajinští vojáci pronikli k vesnici Koreněvo, „kde je zastavily boje“.
O bojích u Koreněva informují i ruské prokremelské platformy. Gubernátor regionu Alexej Smirnov mezitím ráno informoval, že protivzdušná obrana nad regionem sestřelila v noci a ráno šest ukrajinských dronů a pět raket. Ruské ministerstvo obrany informovalo o nižším počtu sestřelených dronů.
Zprávy o průniku ukrajinských vojáků do Kurské oblasti začaly přicházet z Ruska v úterý. Situace nicméně zůstává nejasná, stejně tak nejsou zřejmé vojenské ztráty na obou stranách.
Podle ruského ministerstva činí ztráty ukrajinské armády od začátku průniku až 660 vojáků a kolem 80 kusů obrněné techniky. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov ve středu odhadl počet ukrajinských bojovníků v Kurské oblasti zhruba na 1000. Tyto údaje nicméně nelze ověřit.
Belostockij ve čtvrtek uvedl, že při průniku ukrajinských sil do regionu zahynuli čtyři civilisté. Gubernátor Alexej Smirnov dříve ve svých zprávách o ostřelování zmínil pět mrtvých. Ruské úřady také informovaly o třech desítkách zraněných. Rusové v regionu zavedli nouzový stav a zvýšili bezpečnostní opatření kolem místní jaderné elektrárny.
„Ruská agrese je příčinou jakékoliv eskalace“
Ukrajinští činitelé operaci v Kurské oblasti oficiálně nepotvrdili ani nekomentovali. Neučinil tak ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém středečním pravidelném večerním vystoupení, v projevu nicméně bez uvedení konkrétního důvodu poděkoval všem ukrajinským vojákům za statečnost.
Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak ve čtvrtek uvedl, že ruská vojenská agrese vůči Ukrajině je hlavní příčinou jakékoliv eskalace, včetně dění v ruské Kurské a Belgorodské oblasti.
„Hlavní příčinou jakékoli eskalace, ostřelování, vojenských akcí, nucené evakuace a ničení normálních forem života - a to i na ruském území včetně Kurské a Belgorodské oblasti - je pouze ruská agrese,“ uvedl.
Rusko nerespektuje mezinárodní právo ohledně suverenity a územní celistvosti jiných zemí a pokouší se o zábory cizích území, napsal Podoljak a dodal, že architektem stojícím za koncepcí toho, co nazval „sebezničením Ruska,“ je ruský prezident Vladimir Putin.
Válka na Ukrajině |
Reuters označuje současné dění v Kurské oblasti za jeden z největších ukrajinských útoků na Rusko od začátku války, kterou Moskva v únoru 2022 vyvolala vpádem svých vojsk na Ukrajinu. Ukrajinci rozsáhlou ruskou invazi z části odrazili, zastavili a některá svá území dobyli zpět.
Rusové však velkou část ukrajinského území okupují a boje pokračují. Výpad do ruského příhraničí se odehrává v době pomalého, ale setrvalého postupu ruských sil na východě Ukrajiny, který provázejí zprávy o nedostatku vojáků v řadách ukrajinské armády.
Od začátku války se hranice do Ruska v Kurské a Belgorodské oblasti opakovaně pokoušely prorazit Rusy tvořené formace Ruský dobrovolnický sbor, Legie Svoboda Rusku a Sibiřský prapor, které bojují na straně Ukrajiny.