Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Lyman, Chersonská i Luhanská oblast. Ukrajinci postupují, uvádí analytici

ilustrační snímek foto: Reuters

Ukrajinská armáda v posledních dvou dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země. V pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti to uvádí americký Institut pro studium války. Podle něj už Ukrajinci zřejmě vstoupili také do Luhanské oblasti.
  7:55

Ve východní Charkovské oblasti se ukrajinské armádě daří postupovat od Kupjansku směrem do Luhanské oblasti. Podle ruských zdrojů, na něž se ISW odvolává, se nyní předsunuté ukrajinské jednotky nacházejí asi 16 kilometrů od Svatova, které je významným logistickým uzlem v západní části Luhanské oblasti.

Poblíž obcí Čorvonopopivka a Piščane se Ukrajincům zřejmě podařilo přetnout důležitou silnici ze Svatova do Severodoněcku. Novým ruským opěrným bodem se patrně stane město Kreminna, uvádí institut.

Představitel proruských separatistů z mezinárodně neuznávané a Ruskem minulý týden anektované Luhanské lidové republiky (LNR) Andrej Maročko uvedl, že ukrajinská armáda překročila hranice oblasti na blíže neurčeném místě a postupuje na Lysyčansk.

Ruské zdroje se podle ISW zřejmě stále více obávají, že ukrajinské jednotky budou pokračovat v postupu na východ a útočit na zranitelná místa v Luhanské oblasti.

Ve dnech 2. až 3. října pokračovaly ukrajinské síly v postupu také v Chersonské oblasti. Ruské ministerstvo obrany přiznalo, že ukrajinské síly prolomily ruskou obranu u vesnice Zolota Balka a postupují podél přehradní nádrže na Dněpru směrem na Beryslav a Novou Kachovku.

Osvobozen byl několik kilometrů široký území až k vesnici Havrylivka. Ukrajinci si rovněž vylepšili postavení na druhé straně chersonské fronty u Davydiva Bridu, byť útoky na město samotné byly podle ruských zdrojů odraženy.

Americký institut připomíná, že v okolí Lymanu i u Chersonu stojí proti útočícím Ukrajincům jednotky, které byly v minulosti považovány za chloubu ruské armády. Podle ISW jejich ústup znamená, že bojeschopnost i elitních ruských vojenských sil se s pokračující válkou stále více snižuje.

3. října 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat