Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

O míru na Ukrajině bez Ruska i Číny. Zástupci 90 zemí budou hledat ve Švýcarsku cestu ke klidu zbraní

Mírový summit. Resort Bürgenstock nad Lucernským jezerem v centru Švýcarska hostí konferenci hledající způsob, jak ukončit válku na Ukrajině. foto: Profimedia.cz

Opulentní hotelový komplex nad Lucernským jezerem poskytující výhledy, které jsou i na náročné švýcarské poměry mimořádné – tak lze charakterizovat Resort Bürgenstock v centru Švýcarska, kde v sobotu začíná konference hledající způsob, jak ukončit válku na Ukrajině.
  5:00

Jde o první takovou akci od 24. února 2022, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, a zahájilo tak největší ozbrojený konflikt od konce 2. světové války. Do pátečního večera byla potvrzena účast zástupců více než 90 států a mezinárodních organizací.

Zajímavější je však seznam důležitých aktérů, kteří naopak do Bürgenstocku nepřijedou – to se týká jak agresora, tedy Ruska, tak i jeho největšího spojence, Číny.

Země NATO se shodly na koordinaci zbraní pro Kyjev, Maďarsko má výjimku

Ještě v pátek večer visel otazník i nad formou účasti potenciálně důležitých hráčů, jako je Brazílie, Indie či Turecko. Podle švýcarských organizátorů bylo rozesláno celkem 160 pozvánek, přičemž Rusko mezi adresáty na přání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského od počátku nebylo.

Oproti původním předpokladům nedorazí americký prezident Joe Biden, zastoupí jej viceprezidentka Kamala Harrisová a bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Řada evropských států vyšle prezidenty či premiéry, vedle Emmanuela Macrona či Olafa Scholze se zúčastní i český prezident Petr Pavel.

Nepodceňujme Putinovu paranoiu. Riziko eskalace skokově narostlo, varuje analytik

Žádná velká očekávání

Základem k jednání ve Švýcarsku má být desetibodový mírový plán předložený Kyjevem již na sklonku roku 2022. Jeho úhelným kamenem je požadavek na stažení ruských vojsk z území Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích (včetně okupovaného poloostrova Krymu).

Tento požadavek ovšem Rusko setrvale odmítá a ruský prezident Vladimir Putin v pátek naopak řekl, že Moskva přeruší palbu teprve poté, co se Ukrajinci stáhnou ze čtyř administrativních oblastí na východě Ukrajiny (které Rusko nyní částečně okupuje) a zaváže se nevstoupit do Severoatlantické aliance (NATO).

Mírový summit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Švýcarska na konferenci hledající způsob, jak ukončit válku na Ukrajině.

I proto nejsou očekávání od výsledků konference, jež má skončit v neděli a Moskva ji označuje za „zbytečnou“, vysoká. Je možné, že jednání se soustředí hlavně na méně kontroverzní body, jako je jaderná bezpečnost či repatriace zajatců a dětí.

Čínský lobbing proti summitu

Zásadní otázkou, jež se řešila týdny před začátkem summitu, byla účast Číny. Oficiální pozice Pekingu, jehož zástupci nakonec nedorazili, je, že sice podporuje ukončení války na Ukrajině, ovšem mírových rozhovorů by se podle Číňanů mělo účastnit i Rusko.

Jednat s Kyjevem budeme, až stáhne vojáky z východu země, podmínil Putin

Peking je ve skutečnosti v ukrajinské válce největším ruským spojencem, byť přímé dodávky zbraní Moskvě zatím nebyly zaznamenány. Číňané však od Rusů ve velkém kupují suroviny včetně ropy a zemního plynu, čímž Moskvě pomáhají nákladný konflikt financovat. Také do Ruska dodávají komponenty a technologie, které lze využít i ve vojenské oblasti.

Dění uplynulých dní také ukázalo, že Čína se v rámci globální přetahované s USA zřejmě snaží vytvořit vlastní síť spojenců, s jejichž pomocí by mohla vést mírovou iniciativu a po případném konci ukrajinského konfliktu pak vystupovat jako hlavní mírotvůrce.

Čína je Putinovým nástrojem, narušuje mírovou konferenci, míní Zelenskyj

Desítka vysoce postavených diplomatů z různých zemí totiž agentuře Reuters pod podmínkou anonymity potvrdila, že Číňané se pomocí diplomatických jednání, telefonních hovorů či zpráv na komunikačních platformách pokoušeli některé státy, s nimiž mají dobré vztahy, od účasti na švýcarském summitu odradit. Terčem tohoto čínského nátlaku měly být například Egypt, Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty.

Bilion pro Ukrajinu

Přestože účast státníků v Bürgenstocku spíše zaostává za původními ukrajinskými očekáváními, mohl si Kyjev tento týden připsat významné body.

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

V průběhu schůzky skupiny ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G7, která se konala ve čtvrtek a v pátek v Itálii a jíž se účastnil i prezident Zelenskyj, bylo totiž rozhodnuto o půjčce pro Ukrajinu ve výši 50 miliard dolarů (asi 1,15 bilionu korun). Záruku půjčky mají přitom tvořit výnosy z majetku zmrazeného ruským firmám i jednotlivcům v západních zemích.

Z dlouhodobého hlediska je zřejmě ještě významnější podpis desetileté bezpečnostní dohody mezi Ukrajinou a USA, k němuž došlo také v rámci jednání G7. Spojené státy se v dokumentu zavazují k další vojenské pomoci pro Ukrajinu, zatímco Kyjev má provést hluboké reformy například v oblasti justice či boje proti korupci.

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

„Spojené státy opět potvrzují, že budoucnost Ukrajiny je v rámci NATO,“ píše se v dokumentu, který však neobsahuje žádné závazky ohledně nasazení amerických vojáků na Ukrajině.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...