Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové bourají místo činu, ukázal Kyjev video divadla, kde zemřely stovky lidí

Svět

  16:14aktualizováno  22:16
Ukrajina zveřejnila záznamy, na nichž Rusové bourají ruiny divadla v Mariupolu, ve kterém přišly na začátku války o život stovky lidí. S demolicí začaly ruské síly už v prosinci loňského roku, píše stanice BBC.

Poradce starosty Mariupolu Petro Andryushchenko obvinil v prosinci okupační úřady, že se demolicí divadla snaží zakrýt vraždu stovek civilistů.

Podle BBC dodal, že Rusové plánují ponechat přední část divadla nedotčenou a zbytek stavby zničit, aby mohli postavit nové divadlo „na kostech lidí z Mariupolu“.

Ruská armáda provedla na divadlo letecký útok 16. března minulého roku. Zástupce mariupolského starosty Serhij Orlov dříve uvedl, že v okamžiku útoku v krytu pod divadlem mohlo být 1 000 až 1 200 lidí.

Oděsa bez proudu

Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny a část přilehlého okresu se v sobotu po požáru přetížené elektrické rozvodny ocitla bez proudu. S odvoláním na elektrárenskou společnost DTEK o tom informovala agentura Unian.

Podle agentury Reuters se výpadek dotkl téměř 500 000 lidí. Ministr energetiky večer uvedl, že se podařilo napojit aspoň kritickou infrastrukturu. Plné obnovení dodávek ale může trvat týdny.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v sobotu sdělil, že došlo k technické havárii v rozvodně vysokého napětí, kterou předtím několikrát poškodily ruské útoky. „Situace je vážná, rozměr havárie je značný, není možné dodávky energie rychle obnovit, a to ani do objektů kritické infrastruktury,“ uvedl premiér na sociální síti Telegram.

Šmyhal nařídil, aby byly do města dopraveny všechny generátory, které má ministerstvo energetiky k dispozici. Pověřil také ministerstvo zahraničních věcí, aby požádalo Turecko o poskytnutí plovoucích elektráren.

Ministr energetiky Herman Haluščenko večer uvedl, že se podařilo obnovit dodávky aspoň do objektů kritické infrastruktury. „Město bude tak mít vodu a teplo,“ napsal na facebooku. Část domácností podle něj mohla večer opět i svítit.

„Energetici dělají pro obnovu dodávek elektřiny vše, co je v jejich silách,“ uvedla ráno na facebooku správa Oděsy. Mobilizovány podle ní byly všechny síly a prostředky státní služby pro mimořádné situace.

Ukrajinské energetické objekty se pravidelně stávají terčem vzdušných útoků ruských sil, které Ukrajince připravují o světlo, teplo i dodávky vody a které si nezřídka vyžádají i oběti na životech. Teplota v Oděse se v sobotu přes den pohybovala kolem nuly.

Rusko pokračuje v útoku

Ruské síly ostřelovaly v noci na sobotu ukrajinskou obrannou posádku poblíž Siverska, města severně od Bachmutu v Doněcké oblasti.

Uvedla to pohraniční stráž, podle které se ruští vojáci pokusili překročit obrannou hranici, aby provedli průzkum v oblasti. Ukrajinské ozbrojené síly je ale odrazily.

Ruské síly nabírají tempo v severní části Doněcké oblasti poté, co dobyly solné město Soledar, píše server Kyiv Independent.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat