Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové ostřelovali Záporoží, noční výbuchy hlásí také Kryvyj Rih

Budovy v Záporoží zničené po ruském raketovém útoku. (14. října 2022) foto: Reuters

Rusko v noci na neděli ostřelovalo raketami ukrajinské město Záporoží. Podle oznámení úřadů utrpěl zásah zemědělský podnik. Výbuchy hlásí také Kryvyj Rih. Podle doposud dostupných informací si útoky nevyžádaly oběti na životech.
  9:38aktualizováno  15:43

Šéf oblastní správy Oleksandr Staruch uvedl, že v důsledku zásahu dvěma ruskými raketami vypukl požár v zemědělském podniku na předměstí Záporoží.

Pravděpodobně se jednalo o rakety S-300, které jsou původně určeny k protivzdušné obraně, ruská armáda je ale používá i proti pozemním cílům. Lidé podle něj při tomto útoku zraněni nebyli.

Server RBK-Ukrajina s odkazem na místní obyvatele uvedl, že v Záporoží byla v neděli ráno slyšet řada výbuchů. Městem zněly sirény. Úřady nové ruské údery na město zatím nepotvrdily.

Ruské útoky ohlásil také Krivyj Rih v Dněpropetrovské oblasti. Na jeho předměstí zasáhly dvě rakety železniční infrastrukturu, uvedl podle agentury Unian šéf místní vojenské správy Jevhen Sytnyčenko. Nikdo nebyl zraněn, útok ale podle něj způsobil velké hmotné škody a dočasně vyřadil z provozu železniční trať v obci Lozuvatka.

Podle šéfa Dněpropetrovské oblasti Valentyna Rezničenka v noci na neděli ruské síly ostřelovaly raketomety a dělostřelectvem Nikopolský okres, který leží na pravém břehu řeky Dněpr naproti okupované Záporožské jaderné elektrárně.

V celkem pěti útocích, které si podle dosavadních informací nevyžádaly oběti na životech, byly podle něj zasaženy obce Marhanec a Červonohryhorivka. Letecký poplach trval prakticky celou noc.

Ruské síly, které se před více než dvě týdny stáhly z Chersonu na levý břeh Dněpru, osvobozené město a přilehlé okolí za poslední den ostřelovaly 54krát, uvedl šéf oblastní vojenské správy Jaroslav Januševyč.

Podle něj při tom zemřel jeden člověk a další dva, včetně dítěte, byli zraněni. Cherson je podle místních představitelů pod téměř nepřetržitou ruskou palbou od chvíle, co jej osvobodila ukrajinská armáda.

Autoři: ,

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat