Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin osobně kontroloval opravený Kerčský most, řídil auto z dovozu

Svět

  15:40aktualizováno  17:55
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí osobně zkontroloval Kerčský most, který spojuje Ruskem nelegálně anektovaný poloostrov Krym na Ukrajině s ruskou pevninou. Stavbu v říjnu poškodil mohutný výbuch, který Moskva dává za vinu ukrajinským tajným službám. Putin přes most přejel v mercedesu. Ruské úřady předtím informovaly, že už je poškozená část silnice opravená.

Na videu zveřejněném ruskými médii je Putin za volantem osobního automobilu značky Mercedes, kde ho z místa spolujezdce o stavu mostu informuje ruský vicepremiér Marat Chusnullin. Ze záběrů není přímo jasné, kudy auto jede. Na fotografiích zveřejněných v pondělí státní agenturou Sputnik však Putin zjevně stojí u Kerčského mostu.

Podle agentury byly snímky pořízeny nedaleko města Kerč, tedy na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Podle agentury TASS diktátor při návštěvě hovořil i s opraváři a vládním činitelem zodpovědným za opravu. Agentura AFP v této souvislosti uvedla, že Putin na Krym zavítal poprvé od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu.

AP vyložila zprávy o Putinově projížďce po Kerčském mostě tak, že se šéf Kremlu tímto způsobem pokusil povzbudit ruskou morálku. Putin most slavnostně otevřel v roce 2018. I tehdy se po mostě projel, usedl však za volant nákladního vozu.

Kerčský most je hlavním kanálem pro zásobování anektovaného Krymu, jenž slouží jako jedna z klíčových základen pro ruské invazní operace na Ukrajině. Vzhledem k hrozbám nových ukrajinských útoků na most Putin zdůraznil potřebu vybudovat dálnici podél Azovského moře, která by spojila Krym s jihem Ruska.

Most byl naposledy poškozen silnou explozí 8. října. Po výbuchu začalo na železniční části mostu hořet několik cisteren a propadla se část silnice. Podle ruského protiteroristického výboru na mostě vybuchla bomba nastražená v nákladním autě. Při incidentu zahynuli tři lidé, patrně cestující v autě jedoucím vedle nákladního vozu.

Silniční provoz na mostě klíčovém pro zásobování ruské jižní fronty se po několikahodinovém přerušení částečně podařilo obnovit a později ve stejný den bylo ohlášeno i obnovení železničního provozu.

Moskva následně uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby, Kyjev se k zodpovědnosti oficiálně nepřihlásil. Rusko, které letos v únoru na Ukrajinu zaútočilo, nicméně reagovalo rozsáhlými údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. První vlnu vzdušných útoků Moskva spustila 10. října, naposledy vyslala nad ukrajinské území střely a rakety v pondělí.

Putin podepsal zákaz propagace LGBT+

Putin v pondělí také podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat a pedofilie. Novelu předtím schválily obě komory sněmovny.

Zákon nově zakazuje propagovat podle Moskvy „netradiční sexuální vztahy“, téma genderového nesouladu a změny pohlaví a pedofilii a šířit o nich informace v médiích, na internetu, v reklamě, v knihách či ve filmu. Za porušení normy hrozí vysoká pokuta.

Putinův režim se staví do pozice ochránce „tradiční morálky“ a rodinných hodnot před tím, co prokremelští propagandisté i vládní politici popisují jako dekadenci a rozvrat přicházející ze Západu. Do ruské ústavy bylo při předloňské novelizaci na Putinův návrh přidáno ustanovení ukládající povinnost chránit „instituci manželství jako svazku muže a ženy“.

Homosexualita byla v Rusku trestná do roku 1993, do roku 1999 byla klasifikována jako duševní nemoc. Od roku 2013 země zakázala „propagandu netradičních způsobů života mezi nezletilými“ a podle tohoto zákona lze pokutovat každý čin, který úřady uznají za propagaci homosexuality.

Moskva zákaz využívala k zadržování aktivistů za práva sexuálních menšin či k rušení takzvaných pochodů hrdosti. Kromě tohoto zákazu se sexuální menšiny potýkají v Rusku i s dalšími těžkostmi a v některých částech země, například na převážně muslimském Kavkazu, také s otevřeným pronásledováním a násilím.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat