Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Západu se nepodaří srazit nás na kolena, řekl exprezident Medveděv. Haag Rusové odmítli

Bývalý ruský premiér Dmitrij Medveděv volí v celostátním referendu o změnách ústavy. (25. června 2020) foto: Profimedia.cz

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve čtvrtek obvinil Spojené státy z toho, že podněcují „rusofobního spiknutí s cílem roztrhat Rusko na kusy“. Snahy Západu jsou však podle něj marné, nepřátelé nemohou Moskvu oslabit ani uvalením sankcí.
  12:17

Dmitrij Medveděv, který byl prezidentem v letech 2008 až 2012 a nyní působí jako místopředseda ruské Rady bezpečnosti, řekl, že Spojené státy rozdmýchaly „nechutnou rusofobii ve snaze srazit Rusko na kolena“.

„Ale nebude to fungovat. Rusko má sílu a žádný z jeho nepřátel ho nemůže nahradit,“ řekl Medveděv podle agentury Reuters.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Spojené státy a mnohé evropské i asijské země uvalily sankce na představitele Ruska, na tamní oligarchy i společnosti, čímž zemi odřízli od velké části světové ekonomiky.

Rusko nicméně tvrdí, že i navzdory sankcím se mu bude dařit dobře. Moskva také uvedla, že snahy navázat dobré vztahy se Západem po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jsou nyní u konce. Země se bude soustředit na rozvoj spolupráce s jinými mocnostmi, jako je například Čína, uvedla agentura Reuters.

Ukončení vztahů se Spojenými státy potvrdilo Rusko zveřejněním sankčního seznamu, na němž se ocitlo třináct představitelů USA. Mezi nimi je například i samotný prezident Joe Biden, ministr zahraničí Antony Blinken či bývalá první dáma Hillary Clintonová.

Washington a Moskva jsou kvůli válce na Ukrajině v neustálém sporu. Biden ve středu nazval ruského prezidenta Vladimira Putina válečným zločincem. Učinil tak veřejně poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu a jako první vysoký americký činitel.

Administrativa Spojených států se dosud podobnému označení vyhýbala, protože jej považovala za právní termín, který by bylo možné použít až po řádném vyšetření činů ruské armády na Ukrajině.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová krátce po Bidenově poznámce řekla, že prezident „mluvil od srdce“ a že americké vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině stále pokračuje. Mluvčí Kremlu Dmytrij Peskov pak Bidenovu poznámku označil za nepřijatelnou a neodpustitelnou rétoriku.

Moskva odmítla mezinárodní trestní tribunál

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek oznámil, že Moskva nesplní požadavek Mezinárodního soudního dvora OSN (ICJ), který ve středu nařídil Rusku okamžitě zastavit válečné operace na Ukrajině.

„Ne, nemůžeme brát toto rozhodnutí v úvahu. U Mezinárodního soudního dvora existuje pojem ‚souhlas stran‘. Tady žádný souhlas být nemůže. V tomto případě to nemůžeme brát v úvahu,“ řekl Peskov.

Podle předběžného rozhodnutí ve věci, kterou před nejvyšší soudní instanci OSN přednesla Ukrajina, má Moskva rovněž zajistit, aby ve vojenských akcích nepokračovaly ani jiné vojenské či ozbrojené jednotky, které jednají na její příkaz. 

Rusku i Ukrajině soud rovněž nařídil, aby se vyvarovaly jakýchkoliv kroků, které by jejich spor dále vyostřily. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí přivítal a označil je za „naprosté vítězství“.

Autor: