Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruští sabotéři už mapují obranu. Ukrajinci se obávají nové ruské fronty

Následky ruských úderů na Sumskou oblast. Ukrajinci se obávají, že Rusové zde mohou otevřít další frontovou linii. (3. dubna 2024) foto: Profimedia.cz

Rusové ostřelují Sumskou oblast, posílají tam sabotéry a shromažďují u její hranice síly. Ukrajinci se obávají, že by se Moskva mohla pokusit o otevření nové fronty, jak podobně učinila v Charkovské oblasti. Ukrajinští představitelé nicméně podotýkají, že Rusové nemají dost sil na dosažení strategického průlomu.
  12:41

Sumská oblast je nyní pod zvýšenými útoky ze strany ruského dělostřelectva. Ukrajinská místní vojenská správa v pondělí uvedla, že ruské síly zaútočily na osm komunit poblíž hranice a způsobily 89 explozí.

Ukrajinci v oblasti posílili obranu. Kromě dělostřeleckých úderů se brání i sabotážním skupinám. Mluvčí Státní pohraniční služby Ukrajiny Andrij Demčenko uvedl, že od konce loňského roku Rusové nejaktivněji využívají své diverzní a průzkumné skupiny právě v Sumské oblasti. Podle něj se snaží mimo jiné odhalit ukrajinské obranné linie a jejich slabiny, aby zde mohli udeřit.

„Takové skupiny se mohou skládat ze 4-5 lidí. Byly ale i skupiny o více než 10 lidech a byly skupiny až o 20 lidech, které se dokonce snažily rozdělit na menší skupiny, aby obklíčily ukrajinské obránce. Pokusy diverzních skupin byly zaznamenány po celé délce hranice Sumské oblasti. Objevují se ve všech oblastech. Ale my takové skupiny odhalujeme,“ cituje jej ukrajinský portál RBC-Ukraine.

Ukrajinci se obávají, že Rusové budou chtít otevřít v Sumské oblasti novou frontovou linii. Moskva v uplynulých týdnech zahájila novou ofenzivu v sousední Charkovské oblasti. „Rusko připravuje útočné akce taktéž 90 kilometrů severozápadně. Shromáždili další skupinu vojáků v blízkosti našich hranic,“ varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

RBC-Ukraine s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních složek uvádí, že Rusové u Sumské oblasti shromáždili 10 až 15 tisíc lidí. To je méně než v Charkovské oblasti, kde Rusové mají údajně 35 až 40 tisíc vojáků.

Demčenko upozorňuje, že Rusové nemají dost sil pro „dosažení strategických cílů“ v Sumské oblasti. Varuje ale, že Rusové přesto mohou podniknout novou invazi do oblasti. Ukrajina tak musí „být připravena na jakoukoliv akci“.

„Nikdo nevylučuje, že ruští vojáci mohou kdykoliv se pokusit uskutečnit stejné akce, které nyní vidíme v Charkovské oblasti. Proniknutím hlouběji do oblasti se nepřítel pokusí nejprve ze všeho zasít paniku a roztáhnout ukrajinské obrané síly,“ myslí si Demčenko.

„Dokonce i omezené ruské útočné operace v těchto oblastech zvýší tlak, který roztáhne ukrajinské lidské síly a materiál podél širší fronty, a možná umožní ruským silám vytvořit taktické opěrné body pro podporu následných operací buď severozápadně od Charkova, nebo ve směru na město Sumy,“ upozorňuje i americký Institut pro studium války (ISW). Zároveň ale podotýká, že Rusové nemají dostatek prostředků k obklíčení a získání Sumy a dalších měst.

I v případě Charkovské oblasti se pozorovatelé domnívají, že jedním z ústředních cílů Ruska je donutit Ukrajince sáhnout do rezerv a poslat vojáky na nové frontové linie za cenu oslabení těch stávajících. Sám Zelenskyj varoval, že zatímco se pozornost soustředí na Charkov, nikdo si nevšímá ruských výbojů na východě země v Doněcké či Luhanské oblasti.

Prostředek k jednání?

RBC-Ukraine zmiňuje i více konspirační teorii, proč by Rusko chtělo i přes nedostatek sil k uskuteční opravdového průlomu otevřít frontu v Sumské oblasti. Podle ní ruský prezident Vladimir Putin chce okupovat ty části Ukrajiny, které Moskva oficiálně neanektovala a nepřidala k Rusku, aby pak z nich mohl stáhnout vojáky jako gesto dobré vůle směrem k jednání o míru. Na oplátku bude od Kyjeva chtít, aby uznalo nárok Moskvy na čtveřici anektovaných území.

Putin minulý týden prohlásil, že je potřeba obnovit mírové rozhovory. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje údajně obeznámené s Putinovým myšlením napsala, že šéf Kremlu je připraven zastavit válku na Ukrajině vyjednáním příměří, které by uznalo současnou linii bojů.

Podle Reuters se všichni oslovení činitelé shodují, že Putin nehodlá vyjednávat o vzdání se okupovaných území, sám mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oficiálně uvedl, že čtyři okupované ukrajinské oblasti jsou již součástí Ruska a to se jich nemíní vzdát. Rusko v září 2022 prohlásilo Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast za součást Ruska, i když ani jednu plně neovládalo.

Ukrajina ani většina světa anexi neuznala. Kyjev slíbil osvobození okupovaných území. Ukrajinští představitelé dali jasně najevo, že nehodlají přistoupit na žádný mír, který by šel na ruku Moskvě. Skepsi z opravdové ochoty Ruska jednat o míru vyjádřily i USA, podle nichž právě Rusko je překážkou jakéhokoliv jednání.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!