Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinští hackeři vnikli do ruské databáze, mají údaje o stamilionech letů

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Reuters

Hackeři z Ukrajiny se dostali do databáze ruského systému rezervování letenek Sirena-Trevel. Získali tím přístup k údajům o 3,4 miliardě telefonních čísel a 664 milionech letů i s osobními údaji cestujících. Informoval o tom server BBC s odvoláním na tvrzení hackerského společenství KibOrg na sociálních sítích.
  8:26

„Nyní bude snadnější vyhledat informace o Rusech, včetně těch, co rádi létají za rodinou (opozičního vůdce Alexeje) Navalného,“ tvrdí KibOrg v narážce na sledování opozičního předáka tajnou službou v době, kdy jej na Sibiři otrávili bojovou látkou. Kritik Kremlu se z otravy vyléčil v Německu, ale hned po návratu do vlasti jej zatkli a uvěznili.

O získání údajů z let 2007 až 2023 informoval rovněž portál Važnyje istorii, působící z pražského exilu, který zveřejnil i snímek obrazovky s údaji z „nabourané“ databáze.

Hackeři se podle portálu nechystají celou databázi zpřístupnit, ale zvažují možnost prodeje údajů, anebo jejich předání ukrajinským ozbrojeným silám, případně možnost podělit se o údaje s investigativními novináři.

Sirena-Trevel je nástupkyní sovětského systému rezervace letenek Sirena.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...