Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Zelenskyj bohužel využil každou příležitost, aby se pokusil vysvětlovat Ukrajinu. Potom konfrontoval viceprezidenta,“ řekl Rubio v nedělním rozhovoru na stanici ABC. Oponoval také kritikům, kteří od páteční roztržky v Bílém domě Trumpově administrativě vyčítají projev nepřátelství vůči Zelenskému.
Rubio prohlásil, že je zmaten „absurdním“ odsuzováním Trumpovy administrativy. Trump je podle něj nespravedlivě kritizován, zatímco se snaží zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou.
„Jediný způsob, jak to skončí, je, že Vladimir Putin zasedne k jednacímu stolu. A prezident Trump je momentálně jedinou osobou na světě, která má vůbec nějakou šanci ho k jednacímu stolu přivést a zjistit, za jakých podmínek by byl ochoten válku ukončit,“ řekl ministr zahraničí.
Rubio své komentáře prokládal otevřenými výtkami vůči Zelenskému. Ukrajinský prezident se podle něj „nedokázal ovládat“ a bránil Trumpovu mírovému úsilí. „Bezpečnostní záruky, které vlastně rád nazývám odstrašujícími prostředky, jsou všechny podmíněny mírem. Všichni říkají, že bezpečnostní záruky mají zajistit mír. Nejdříve musíte mít mír. Ani nevíme, zda je dosažení míru možné,“ uvedl.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvV roli senátora Rubio vyjadřoval Ukrajině silnou podporu, píší The New York Times. Několik dní po zahájení ruské invaze v roce 2022 stanici MSNBC řekl, že nechápe, proč Spojené státy „nemohou začít otevřeně říkat“ Ukrajincům, že „je budeme podporovat, dokud budou ochotni bojovat“.
V roce 2023 kritizoval floridského guvernéra Rona DeSantise, který v dotazníku Fox News odpověděl, že válka na Ukrajině je „územní spor“ a že by se do něj Spojené státy neměly dále zaplétat. Rubio tehdy řekl, že Rusko se snaží odstranit ukrajinskou vládu a ovládnout celou zemi a že jeho agresi nelze vyřešit běžnými smlouvami a mírovými dohodami.
Šéf americké diplomacie byl v Oválné pracovně, když se tam v pátek před kamerami rozpoutala roztržka mezi Trumpem a Vancem na jedné straně a Zelenským na druhé. Stalo se tak poté, co ukrajinský prezident popsal opakované ruské útoky na jeho zemi od roku 2014 ve snaze zdůraznit, že Ukrajina potřebuje v případě mírové dohody s Ruskem bezpečnostní záruky od USA.
Vance přerušil Zelenského a označil jeho snahu rozvést ukrajinskou perspektivu před novináři a televizními kamerami za „neuctivou“. Viceprezident mu vyčetl, že nevyjádřil dostatečnou vděčnost za americkou podporu. Trump pak zvýšeným hlasem Zelenského obvinil z toho, že „si zahrává se životy milionů lidí, zahrává si s třetí světovou válkou“.
U polských disidentů roztržka vyvolala odpor
Bývalí polští disidenti včetně držitele Nobelovy ceny míru Lecha Walesy vzkázali Trumpovi, že záběry z jeho pátečního jednání se Zelenským u nich vyvolaly zděšení a odpor. V otevřeném dopise, který Walesa zveřejnil na svém facebookovém profilu, píší, že atmosféra v Oválné pracovně jim připomněla tu, kterou zažili během výslechů na tajné policii a u komunistických soudů.
„Prokurátoři a soudci nám na příkaz všemocné komunistické politické policie také vysvětlovali, že to oni mají v ruce všechny karty, a my žádné. Požadovali, abychom přestali s našimi aktivitami a argumentovali, že kvůli nám trpí tisíce nevinných lidí,“ píší bývalí polští disidenti. Šokovalo je, že podobně se Trump zachoval k Zelenskému.
Osobnosti, které přispěly k pádu komunismu v Polsku, považují za urážlivé, že Trump očekává „úctu a vděčnost za materiální pomoc, kterou Spojené státy poskytly Ukrajině válčící s Ruskem“. Vděk podle nich „patří ukrajinským hrdinným vojákům, kteří prolévají krev za obranu hodnot svobodného světa“.
Někdejší polští disidenti Trumpovi připomněli, že Ukrajinci „jedenáct let umírají na frontě ve jménu hodnot a nezávislosti své vlasti napadené putinovským Ruskem“. Rusko v roce 2014 obsadilo a anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo separatisty, kteří se na východě Ukrajiny postavili Kyjevu. Před třemi lety pak ruská armáda na rozkaz prezidenta Vladimira Putina zahájila rozsáhlou invazi do sousední země.
Pod dopis se kromě Walesy, symbolu odboje Poláků proti totalitnímu režimu a prvního postkomunistického prezidenta, podepsal například bývalý prezident Bronislaw Komorowski nebo publicista Adam Michnik.